«به کی‌یف که رسیدم زنگ می‌زنم»: خاطرات خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی به کوشش منیرو روانی‌پور

منیرو روانی پور خاطرات خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی را در کتابی به نام «به کی‌یف که رسیدم زنگ می‌زنم» منتشر کرده. این کتاب از طریق گوگل به قیمت ۲۱ دلار عرضه شده. (+) ناشر کتاب هم مولف است.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراینی بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ به‌ فاصله کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران با شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ۱۶۴ ایرانی جان باختند. جمهوری اسلامی پس از چند روز پنهان‌کاری اعتراف کرد که پدافند ضدهوایی سپاه به این هواپیمای مسافربری شلیک کرده، اما دلیل شلیک «خطای انسانی» است. 

۱۰ ماه پس از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران، منیرو روانی‌پور  برای جمعی از خانواده‌های کشته‌شدگان این هواپیما یک کارگاه خاطره‌نویسی برگزار کرد. روانی‌‌پور می‌نویسد:

«این کتاب داستان خاطره‌هاست. خاطره‌های نوشته شده و گفته شده، خاطره آنچه در کلاس اتفاق افتاد. گریه‌ها، حسرت‌ها، خنده‌ها و شادی‌ها… شما در این کتاب شیوه رهیابی و کوچینگ یک مدرس خاطره‌نویسی را می‌بینید.»

اکرم پدرام‌نیا، مترجم درباره این کتاب نوشته است:

«این کار بزرگ در تاریخ مکتوب ما نو و بی‌مانند است و ماندگار. بی‌شک کار سختی بوده و بسیاری از ما نویسنده‌ها شاید نمی‌توانستیم پا به این میدان پر از درد بگذاریم، پابه‌پای تک‌تک‌ همه آن‌ها رنج بکشیم و  به‌شان کمک‌ کنیم تا بُهت و عذاب‌شان را به واژه‌ها تبدیل کنند.‌»

در گزارش تحقیقی انجمن خانواده‌های پرواز PS752 که نوامبر سال جاری منتشر شد به شواهدی مبنی بر عمدی بودن شلیک دو موشک سپاه پاسداران به هواپیما اشاره شده. از جمله: «عامدانه باز گذاشتن فضای هوایی کشور در شرایط خطیر جنگی»، «تغییر مسیر پروازهای دیگر»، «انهدام کامل وسایل الکترونیکی مسافران»، «تأخیر مشکوک ۵۷ دقیقه‌ای در پرواز و تخلیه برخی از مسافران». انجمن خانواده‌های پرواز PS752  با استناد به حرف‌های فرمانده سپاه احتمال داده که انگیزه ساقط کردن هواپیمای اوکراینی «پیشگیری از جنگ میان ایالات متحده آمریکا و ایران در قالب استراتژی جنگ نامتقارن» بوده است.

حامد اسماعیلیون،  داستان‌نویس و سخنگوی انجمن جان‌باختگان، در یک نشست خبری که ۳ آذر سال جاری برگزار شد اعلام کرد سیر شواهد و وقایع نشان می‌دهد سرنگونی هواپیمای اوکراینی «عمدی» بوده است. اسماعیلیون بر ضرورت «تهیه یک گزارش مستقل بین‌المللی درباره هواپیمای اوکراینی» تأکید کرد و خواهان انتشار کامل محتوای جعبه سیاه هواپیما و محتوای جعبه سیاه سامانه دفاع موشکی سپاه شد.

پریسا اقبالیان همسر و ری‌را اسماعیلیون (۹ ساله) تنها فرزند حامد اسماعیلیون در این حادثه جنایتکارانه جان خود را از دست دادند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی