یک ساگای خانوادگی: «رازهای خانواده آقاجان»ِ ناهید کشاورز

انتشارات فروغ در شهر کلن آلمان رمان تازه‌ای از ناهید کشاورز، نویسنده نام‌آشنای ایرانی در تبعید منتشر کرد: «رازهای خانواده آقاجان».

ناهید کشاورز فارغ‌التحصیل رشته روزنامه‌نگاری است. بیش از ۳۰ سال است که ساکن آلمان است و بیش از ۲۰سال است که به عنوان مشاور پناهندگان و خارجیان مشغول کار است. در آلمان دوره روان‌درمانی را گذرانده و در همین زمینه هم کار می‌کند.

«رازهای خانواده آقا جان» دومین رمان کشاورز یک ساگای خانوادگی است. در فرازی از کتاب می‌خوانیم:

رازهای خانواده آقا جان، ناهید کشاورز، رمان، انتشارات فروغ – کلنِ آلمان ۱۴۰۰/۲۰۲‍۱

«دلش می‌خواهد می‌توانست درباره رازهای مادر قبل از اینکه او آنها را برای همیشه با خودش ببرد، حرف بزند. یادش می‌آمد که مادرش چند سال قبل گفته بود:
“بعضی رازها را آدم باید با خودش ببره، رازمردم باید همراه آدم دفن بشه.”
وقتی این حرف را زد، سوسن می‌خواست بداند که جای خودش میان آنها کجاست و پشت درهای بسته اتاق آقاجان درباره‌ اوچه گفته بودند. یکروزوقتی درمورد رازهای خانواده ازمریم پرسید او گفت:
“به نظرم رازی در کار نیست، اگرچیزی هم باشه، بیشترش پنهانکاریه.”
سوسن آن روز فرصت نکرد تا بپرسد فرق میان راز و پنهانکاری چیست.»

ماجراهای  «رازهای خانواده آقا جان» در زمان همه‌گیری ویروس کرونا اتفاق می‌افتد. رمان ساعت ۱۰ صبح آغاز و ۱۰ شب تمام می‌شود و بیانگر داستان رازهای خانواده‌ای است که انقلاب آنها را در سه گوشه جهان پراکنده و هرکدام از آنها در جایی که هستند اتفاقات گوناگونی را از سرمی گذرانند. نویسنده تلاش کرده است بی آنکه درمورد آنها قضاوتی بکند شرایط گوناگون در عین حال به هم پیوسته‌ای را آنگونه که آنها آن را زندگی کرده‌اند بازگو کند.

راز یا پنهان‌کاری به عنوان آن عاملی که چفت و بست عاطفی خانواده و متضمن ارتباط عاطفی و درونی اعضای خانواده با یکدیگر است؟

ناهید کشاورز در پاسخ به «بانگ» می‌گوید:

« تشخیص تفاوت میان راز و پنهانکاری در رمان من زیاد کارساده‌ای نیست. پنهانکاری‌ها به پیوند‌های عاطفی در خانواده کمک نمی‌کند بلکه نبودشان می‌تواند افراد خانواده را به هم نزدیک کند و از پیچیدگی مناسباتشان بکاهد.»

از ناهید کشاورز جز این رمان تاکنون سه مجموعه داستان و یک رمان دیگر هم منتشر شده است: «میان دو تاریکی»، «سودای نسرین»، «رویای یک عشق» و «کافه پناهنده‌ها» که به زبان فارسی به چاپ سوم رسید و ترجمه آلمانی آن نیز تجدید چاپ شد.

ویرایش و برگ‌آرایی رازهای خانواده آقاجان را زهرا مرعشی انجام داده و جلد کتاب هم اثر همایون فاتح، هنرمند گرافیست و همکار ما در نشریه ادبی «بانگ» است.

تهیه کتاب (+)

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی