کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان: وزیر ارشاد اسلامی در حاکمیت یکدست وانمود کرد ضامن برگزاری کنسرت‌هاست

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شامگاه سه‌شنبه، ۱۵ اسفند اعلام کرد که کنسرت علیرضا قربانی «بر اساس برنامه زمانبندی‌شده» و «با همراهی تمام نوازندگان از جمله بانوان» آغاز شد. بر این اساس وزیر ارشاد دولت سیزدهم، قائم مقام و رئیس مرکز روابط عمومی این وزارتخانه را برای نظارت بر برگزاری کنسرت به اصفهان فرستاده است. به این ترتیب وزیر ارشاد موفق شد با این ترفند رسانه ای اقتدار از دست رفته خود را به نمایش بگذارد.

قرار بود با حضور نوازندگان زن، کنسرت رضا صادقی و علیرضا قربانی، یکی در تهران و دیگری در اصفهان همزمان برگزار شود. اما ستاد امر به معروف اصفهان اطلاعیه‌ای منتشر و اعلام کرد که حضور نوازنده زن ممکن است منجر به فساد شود:

«آوردن نوازنده زن طبق فتوای علما اگر امکان مفسده باشد، جایز نیست. ارشاد می‌خواهد بعضی اتفاقات را در اصفهان رقم بزند تا اگر موفق شد در مشهد و قم هم انجام دهند.»

رضا صادقی سه‌شنبه، ۱۵ اسفند، یک روز بعد از برگزاری کنسرتش برای کودکان کار در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران در حمایت از حضور نوازندگان زن گفت:

«حضور همه نوازنده‌ها، به خصوص نوازنده‌های خانم روی صحنه باید در همه اتفاقات خیلی ویژه باشد. نباید هیچ بهانه‌ای برای حذف آنها باشد که هنر و حضورشان از روی صحنه حذف شود. ضمن اینکه حضور خانم‌ها برای من تبلیغاتی نیست؛ بلکه خانم‌ها نیز صرفا یک نوازنده هستند که خیلی قدرتمند روی صحنه می‌آیند و در کار من موثر واقع می‌شوند. به هر حال به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید بهانه‌ای برای حذف خانم‌ها وجود داشته باشد.»

این خواننده همچنین درباره فشار ستاد امر به معروف اصفهان برای لغو کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان گفت:

«درود به شرف علیرضا قربانی که پای عهدی که با نوازنده‌های خود بسته بود، ماند اما امیدوارم این ماجرای عجیب غریبی که به‌ وجود آمده و هیچ توجیهی هم ندارد، رفع شود.»  

علیرضا قاسمی، معاون سیاسی – اجتماعی فرمانداری اصفهان سه‌شنبه ۱۵ اسفند ادعا کرد که مراحل صدور مجوز برای برگزاری کنسرت علیرضا قربانی طی نشده بود:

اجرای صحنه‌ای آقای علیرضا قربانی همه مراحل برای اخذ مجوز نهایی را طی نکرده است بنابراین ایشان هیچ‌گونه اجرایی در اصفهان نخواهد داشت.

او در ادامه بدون آنکه به اطلاعیه ستاد امر به معروف اصفهان اشاره‌ای کند افزود:

«جلسه‌ای را با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان داشتیم که ایشان هم اذعان داشتند که مجوز نهایی صادر نشده است.»

ستاد «امر به معروف» اصفهان در بیانیه‌ خود گفته بود «با توجه‌ به نظر علمای اصفهان و احتمال مفسده با نوازنده زن»، کنسرت علیرضا قربانی «بدون نوازنده زن» برگزار شود.

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد شهروندان در مقابل محل برگزاری کنسرت جمع شده‌اند و در اعتراض به لغو کنسرت علیرضا قربانی، ترانه «روزگار غریب» او را هم‌خوانی می‌کنند. این ترانه بر اساس شعری از احمد شاملو، از ترانه‌های بسیار محبوب علیرضا قربانی‌ست.

پس از واکنش‌ شهروندان به لغو این رویداد فرهنگی اعلام کرد کنسرت علیرضا قربانی از شب سه‌شنبه، ۱۵ اسفندماه، در اصفهان برگزار خواهد شد.

مهدی سموعی، مدیر روابط عمومی وزارت ارشاد در پی اعتراض شهروندان ادعا کرده بود که کنشرت علیرضا قربانی در پی «برخی ناهماهنگی‌ها» برگزار نشد و به همین دلیل از شهروندان اصفهانی عذرخواهی کرد.

 علیرضا قربانی ۲۴ مهر هم اعلام کرده بود که مجوز کنسرتش در شهر اصفهان صادر نشده است. معاون امور هنری وزارت ارشاد در آن زمان هم بدون اشاره به جزئیات، «برخی ناهماهنگی‌ها» را دلیل لغو کنسرت این خواننده اعلام کرده بود.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی

مجموعه قلم علائین ری «آشفتگی» ساخته برادران تاویانی – بازگشت پیرآندللو به خانه سارا بریار: معلق بودیم حسن حسام: قتلگاه محمد حقیقت: دیوونه سینما ما و لنین پشت پنجم نوشته حسین نوش آذر بکتاش آبتین: وطن هواپیمای اوکراینی