«آوای تبعید ۲۰»: با ویژه‌‌نامه‌ای درباره یدالله رویایی پربارتر از پیش

بیستمین شماره نشریه ادبی «آوای تبعید» زیر نظر اسد سیف توسط نشر پیام در آلمان منتشر شد. بخشی از این شماره زیر نظر افشین بابازاده به یدالله رویایی اختصاص دارد. بابازاده در مقدمه‌ای می‌نویسد:

«شناسنامه رؤیایی در فرم‌هایی است که ارائه می‌دهد.»

رویایی سپس در مقاله‌ای با عنوان «گول و گودال» تفاوت عرفان با صوفی‌گری را نشان می‌دهد. گفت‌وگوی رضا دانشور، نویسنده فقید با یدالله رویایی، مقالاتی از مهدی استعدادی شاد، کوشیار پارسی، اسماعیل نوری‌علا، مازیار چابک، رباب محب، حسن زرهی، علی قنبری، مسعود کریم‌خانی، سه نامه از یدالله رویایی به بزرگ علوی و شعرهایی از رویایی از دیگر مطالب ویژه‌نامه آوای تبعید است.

در بیستمین شماره آوای تبعید داستان‌هایی از قاضی ربیحاوی، فرامرز پورنوروز، رضا بهزادی، مریم مردانی، علی رادبوی، هایده امینی و آلیس مونرو (به ترجمه میترا دولت‌آبادی) منتشر شده است.

اسد سیف سپس در مقاله‌ای رمان «شام آخر» سرور کسمایی را بررسی کرده و با نویسنده به گفت‌وگو نشسته است. این رمان درباره آخرین ساعت‌های زندگی یک اعدامی است و به تازگی نشر باران آن را منتشر کرده است. اسد سیف می‌نویسد:

«شام آخر واپسین روز است از زندگی راوی داستان. او را که در زندان «جنتلمن» می‌نامند، پس از گذراندن ۲۷۶۴ روز زندان، با یک دنده شکسته برای اعدام به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند. در آخرین ساعات زندگی به گذشته خویش می‌اندیشد، به کارنامه زندگی‌اش؛ آنچه که انجام داده، و آن چه که در سرش میگذرد. شاعری‌ست که در نخستین سال‌های جوانی در مخالفت با رژیم به بند گرفتار می‌آید، به زیر شکنجه تا آن جا که توان تن اجازه می‌دهد، مقاومت می‌کند، پس آنگاه می‌شکند. سخنانی بر زبان می‌راند تا سخنانی دیگر را همچنان راز نگاه دارد. و همینجاست که حادثه اتفاق می‌افتد. در مصاف تن با تازیانه، آنکه بشکند، در حکم او شاید «تعلیق» ایجاد گردد.»

مقالاتی از شهلا شفیق، بهرام مرادی، احمد سیف، منیره برادران از دیگر آثار این شماره آوای تبعید است. در این شماره بخشی هم به بزرگداشت باقر مومنی اختصاص داده شده.

نخستین شماره «آوای تبعید»  در خرداد ۹۶ در ۳۵۰ صفحه منتشر شد.  

«آوای تبعید» در نخستین شماره خود اعلام کرده بود که قصد دارد زبان تبعیدیان در معنایی فراتر از مرزهای جغرافیایی باشد.

آنان که مشتاق خواندن «آوای تبعید» بر کاغذ هستند، می‌توانند این نشریه را از سایت «آمازون» بخرند.

پس از وارد شدن در سایت «آمازون»، آدرس زیر را جستجو کنید.

Avaye Tabid: Das Magazin für Kultur und Literatur

و یا این‌که آن را مستقیم از انتشارات «گوته-حافظ» سفارش بدهید؛

goethehafis-verlag@t-online.de

www.goethehafis-verlag.de

در همین زمینه

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی