سالگرد قیام ژینا- تعرض جنسی به نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار دربند

صدای یک زن آزاده اما در بند. نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار بازداشتی در هنگام بازداشت مورد تعرض جنسی قرار گرفته است. او در یک فایل صوتی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، با صدایی خسته و با بغضی در گلو گفته است:

«در شرایطی که بدترین حال ممکن را داشتم به من تعرض کردند. برای همه زنانی که از سرکوب حکومت رنج می‌کشند، اعتصاب غذا کرده‌ام.»

نازیلا معروفیان از پنج روز پیش تاکنون در اعتصاب غذاست.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار و دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی را بابت اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» به یک سال زندان و ۱۵ میلیون تومان جریمه محکوم کرده است. نیروهای امنیتی این روزنامه‌نگار را صبح چهارشنبه ۸ شهریور، برای چهارمین بار پیاپی در یک سال گذشته، در منزلش بازداشت کردند. مأموران در خانه او را شکستند و با ضرب‌وشتم او را با خود بردند.

او نخستین بار به دلیل انتشار مصاحبه‌اش با امجد امینی، پدر ژینا (مهسا) امینی بازداشت شد.

در ۲۱دی‌ماه ۱۴۰۱ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گزارش داد: کمیته و هیئت اجرایی پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی فهرست نهایی از وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی تا تاریخ ۲۰ دی‌ ۱۴۰۱ را تهیه کرده که بر اساس گزارش‌های رسمی تا لحظه تهیه این گزارش ۳۰ نفر از روزنامه‌نگاران در بازداشت هستند.
برخی از این روزنامه نگاران با وثیقه‌های سنگین آزاد شدند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی