کتاب مصور «زن، زندگی، آزادی» از مرجان ساتراپی در نشر معتبر روولت به زبان آلمانی منتشر شد

انتشارات معتبر روولت ( Rowohlt) در آلمان مستند نوشتاری و مصور «زن، زندگی، آزادی» از مرجان ساتراپی را که پیش از این همزمان به فارسی و فرانسه منتشر شده بود، به زبان آلمانی ترجمه و منتشر کرده است.

این کتاب مجموعه‌ای از اسطوره، تاریخ و گزارشی از واقعیت‌های قیام ژیناست. ساتراپی در زمان انتشار کتاب به زبان فارسی، نوشته بود:

«[این کتاب] تلاش دارد آن‌چه را که در ایران می‌گذرد به تصویر کشد و اتفاقات ریز ودرشت و پیچیده‌ی پیش آمده را برای مخاطب غیر ایرانی به بهترین شکل ممکن تشریح کند. روایت جنبشی مداوم که همچنان زنده و پویاست. رسالت دوم کتاب این است که به ایرانیان بگوید شما تنها نیستید. هرچند سیاست‌مداران جهان فقط اندیشه‌ی سیاسی دارند و صرفاً برای منفعت مردم ایران قدمی برنمی‌دارند اما جامعه‌ی مدنی غرب در کنار آن‌هاست. گواه آن، همکاری بزرگ هنرمندان غربی‌ست که در این کار عظیم ما را یاری کردند برای یک هنرمند چه کاری ارزشمندتر از حمایت هنری او؟»

در این کتاب نویسندگان و هنرمندانی چون عباس میلانی، بهاره اکرمی فرید وحید، کاتل، بی ، ژان پیر پرن، شبنم ادیبان ، پاسکال رابته،مانا و توکا نیستانی، پاکو روکا، هامون، هیپولیت، پاتریشیا بلانوس، آلبا بکاریا، رهی رضوانی، لوییس تروندهایم، نیکلا وایلد و ژوان سفار  با هنر و قلم شان سویه‌هایی از جنبش زن، زندگی، آزادی را نشان داده‌اند.

اسفندیار کوشه در نقد این کتاب نوشته است:

«کتاب زن، زندگی، آزادی یادآوری می‌کند که این خیزش، صرفا یک تأثیر آنی و جو موقت و برانگیختگی احساسی نیست. بلکه یک کوشش جمعی برای گذار از دیکتاتوری مبتنی بر مذهب است. در عین حال پیش‌رفت فکری جوانان و نوجوانان و گذار از تحمیل‌های ایدئولوژیک را به یاد می‌آورد و کاملا پیداست که تفاوتی بنیادین میان نوجوانان و جوانان این دوره با دوره‌های پیشین وجود دارد.»

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی