سالگرد قیام ژینا

با قتل حکومتی مسها (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، جنبشی در ایران اتفاق افتاد که تا هم‌اکنون ادامه دارد. شعار این جنش آزادی‌خواهانه و برابری‌طلبانه «زن، زندگی، آزادی»‌ست و این امید را در دل‌ها زنده کرده بود که شاید به آزادی ایران و به یک بهار ایرانی در فلات ایران و چه بسا در خاورمیانه بدل شود، اما به زودی صف‌بندی‌های سیاسی و اختلافات جناحی از یک سمت و از سمت دیگر مذاکرات محرمانه جمهوری اسلامی با ایالات متحده آمریکا و عقب‌نشینی محترمانه ایران از خاورمیانه و حصول توافق با عربستان سعودی، زمینه‌ها را برای سرکوب در داخل بیش از پیش فراهم کرد.

نشریه ادبی بانگ از همان آغاز جنبش اعلام کرد که سوگوار مهساست. ما نه تنها سوگوار مهسا بودیم که به زودی دیدیم شمار زیادی از کودکان، نوجوانان و جوانان ایرانی نیز گشته و مجروح شدند و تنی چند از بهترین جوانان ما سر به دار شدند.

ما در تلاش بودیم هم‌گام با مردم از دریچه فرهنگی و از یک زاویه عاطفی رویدادهای مرتبط با جنبش را بازتاب دهیم. دوسیه کودکان جان‌باخته در قیام و صفحه چندرسانه‌ای نشریه ما با عنوان «آنچه بر مردم ایران گذشت» سندی‌ست از این تلاش که با کوشش شماری از نویسندگان و شاعران ما پدید آمده است.

در این میان دامنه اعتراضات گسترش یافته و خواسته‌های معترضان هم وسعت پیدا کرده است. اکنون خلق‌های ساکن فلات ایران نیز با هم متحد شده‌اند.

ما همچنان مانند سال گذشته اعلام می‌کنیم که به جنبش آزادیخوانه مردم ایران متعهدیم.

زیر عنوان «زن، زندگی آزادی» در دوسیه‌ای، گزیده‌ای از برخی مطالب این روزهای پرتب و تاب را می‌خوانید:

رویداد:

جانباختگان کودک

ادامه در صفحه زیر:

میزگرد:

نقش کانون نویسندگان ایران و نقش نویسندگان تبعیدی در قیام ژینا

داستان

نقد، نظر، مشاهده:

شعر

بانگ نوا و بانگ نما:

از دیگران:

این دوسیه همچنان ادامه دارد…

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی