پرونده‌سازی برای ناشران به بهانه ارائه کتاب غیرمجاز و به خاطر مسأله حجاب در نمایشگاه کتاب تهران

سخنگوی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اعلام کرد در کمیته تخلفات نمایشگاه ۱۷ پرونده مطرح شده است: هفت پرونده منجر به صدور رای شده و باقی نیاز به بررسی بیشتری دارد. غرفه یکی از ناشران به مدت یک روز تعطیل شد و شش ناشر هم محکوم به تعطیلی پنل مجازی شدند.

علی رمضانی، قائم مقام و سخنگوی سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران در یک نشست خبری که در هشتمین روز نمایشگاه برگزار شد گفت:

«در کمیته تخلفات نمایشگاه ۱۷ پرونده مطرح شده است. هفت پرونده منجر به صدور رأی شده و باقی نیاز به بررسی بیشتری دارد. غرفه یکی از ناشران به مدت یک روز تعطیل شد، ۶ ناشر محکوم به تعطیلی پنل مجازی شدند.»

به گفته قائم مقام سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، محکومیت‌های ناشران دو دلیل اصلی دارد، یکی عرصه و فروش کتاب‌های مغایر ضوابط نشر و دیگری درباره عدم رعایت شئونات و حجاب اسلامی است.

مسئولان نمایشگاه کتاب تهران تنها پس از یک روز از آغاز به کار این نمایشگاه، دستور دادند غرفه «نشر روزنه» تعطیل شود.

در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران نشر مرکز،‌ ققنوس‌، نگاه،‌ مروارید،‌ ثالث،‌ چشمه، کتاب پارسه،‌ نیلوفر، بیدگل، نی، اطراف، فرهنگ نشر ایلیا، اگر، توس، پریان، مازیار، مثلت، فرهنگ نشر نو، نظر، مَد، ویدا، نشر نوین، روشنگران و مطالعات زنان، خاموش، عماد، گیسا، ایران بان، مهرگان خرد، بدرقۀ جاویدان و… از ناشرانی‌اند که یا تنها در بخش مجازی این نمایشگاه حضور دارند یا در هیچ یک از دو بخش حضور ندارند.

رمضانی درباره آمار فروش تا پایان ساعت ۲۱ در روز هفتم نمایشگاه کتاب تهران گفت:

«در این دوره از نمایشگاه در بخش حضوری فروش ۱۳۰ میلیارد تومانی را تجربه کرد که حدود ۱۰۰ میلیارد تومان در دستگاه پوز و باقی کارت به کارت بوده است. در بخش مجازی فروش ۶۸ میلیارد تومان ثبت شد که ۵۳ و نیم میلیارد تومان آن مربوط به ناشران است و در مجموع ۱۹۸ میلیارد تومان فروش داشته است. تعداد نسخه فروخته شده در بخش مجازی بیش از ۶۰۰ هزار نسخه کتاب است تعداد آمار حضوری را نداریم و نمی‌توانیم اعلام کنیم.»  

اجاره بهای غرفه‌ها در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران چهار برابر شده و در همان‌حال سایر هزینه‌ها هم در اثر سقوط ارزش ریال و تورم روزافزون افزایش پیدا کرده، شمارگان و خوانندگان کتاب‌های سانسور شده اما کاهش یافته است. علاوه بر این در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران کتابفروشان نیز می‌توانند در نمایشگاه حضور داشته باشند. تا پیش از این مسئولان ارشاد اسلامی یکی از اهداف نمایشگاه را عرضه مستقیم کتاب توسط ناشران به خوانندگان می‌نامیدند.

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی