توصیه شهاب حسینی به حاکمیت سرکوبگر: اجازه بدهید بگوییم داریم خفه می‌شویم

شهاب حسینی

شهاب حسینی، بازیگر و کارگردان سینما در مستندی ۱۲۰ دقیقه‌ای با توجه به انقلاب نوین مردم ایران، حاکمیت را خطاب قرار داد و گفت اعتراضات ماه‌های اخیر در ایران پرداخت و گفت:

«اجازه بدهید بگوییم می‌سوزد، درد می‌کند، اجازه بدهید بگوییم داریم خفه می‌شویم. از چه می‌ترسید؟»

مانی حقیقی، کارگردان شناخته شده سینمای ایران هم همزمان در یک پیام ویدیویی از این استعاره برای بیان وضعیت بهره گرفته بود. او خطاب به وزیر ارشاد اسلامی گفته بود شما نمی‌توانید سر کسی را زیر آب نگه دارید و از او بخواهید که دست و پا نزند.

این مستند را خانه سینما در آبان سال جاری تهیه کرده اما به تازگی آن را منتشر کرده است. شهاب حسینی که رویکردی دوگانه دارد، از یکسو خاستگاه مذهبی او را به حاکمیت نزدیک می‌کند و از طرف دیگر تحت تأثیر قیام ژینا و سرکوب وحشیانه معترضان است، با لحن و زبانی که به توصیه و اندرز نزدیک است اما از خشم و استیصال هم بی‌نصیب نمانده، در ادامه توصیه‌هایش به مسئولان گفت:

«مطمئن باشید اگر راه‌های دیگری بود هیچ‌کس به خیابان نمی‌آمد. کی دلش می‌خواهد کار و زندگی را به هم بزند، بنایی که دارد می‌سازد را رها کند و صبح تا شب بیاید فریاد بزند، کتک بخورد، گلوله بخورد، کشته شود یا هر برخورد غیرانسانی دیگری متحمل شود که فقط می‌خواهد حقش را بگیرد.»

حسینی در ادامه به عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی که خواهان اجرای حکم اعدام برای معترضان شده‌اند، انتقاد کرد و گفت:

«آقا شما یادتان رفته است که نمایندگان ملت هستید؟ حقوق‌تان را از بیت‌المالی که مردم آن را تامین می‌کنند دریافت می‌کنید. شما باید صدای مردم باشید. باید به سیستم بگویید که اشکال دارد.»

روابط عمومی مجلس شورای اسلامی در واکنش به این سخنان، اظهارات شهاب حسینی ادعا کرد که حمایت نمایندگان از اعدام‌ها «ادامه جمله جعلی و دروغینی است که رسانه‌های فارسی‌زبان معاند درباره بیانیه ۲۲۷ نفر از نمایندگان ساخته و پرداخته‌اند». حسینی گفت:

«شما انگشتت درد بگیرد قطعش نمی‌کنی. بخشی از این جامعه دارد می‌گوید درد می‌کند. نگاه نکنید به تجمعاتی که داره شکل می‌گیرد. خیلی از مردم بنا به خیلی ملاحظات نمی‌توانند خودی نشان دهند ولی متفق القول دارند فریاد می‌زنند که دارد می‌سوزد. به ما اجازه دهید بگوییم درد می‌کند. نترسید از چی می‌ترسید؟»

رسانه‌های داخلی مهر سال جاری خبر دادند که شهاب حسینی ممنوع‌الخروج شده است. او که مهسا امینی و نیکا شاکرمی، دو تن از کشتگان جنبش را «دختران خود» خوانده بود ممنوع از کار شد و سریال پرمخاطب پوست شیر با نقش‌آفرینی او در میانه پخش در شبکه خانگی توقیف شد.

شنبه ۲۶ آذر نزدیکان ترانه علیدوستی اطلاع داده بودند که نیروهای امنیتی پس از تفتیش خانه این بازیگر سرشناس سینمای ایران او را بازداشت کرده‌اند. شهاب حسینی در حمایت از هم‌بازی خود در سریال شهرزاد نوشته است:

«خانم ترانه علیدوستی یکی از بازیگران ارزشمند، با اخلاق و دغدغه‌مند سینمای ایران و از عشاق این وطن، به گواه شناختی است که در چند همکاری از ایشان دارم.»

او سپس از مسئولان خواسته ترانه علیدوستی را آزاد کنند و به او اجازه دهند نزد فرزند خردسالش بازگردد.

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی