شب شعر در تداوم پشتیبانی از انقلاب «زن، زندگی، آزادی»

به دعوت «نهاد برگزاری شب‌های شعر و آواز و سخن- سوئیس» و با شعار «زن، زندگی، آزادی» و برای «انقلاب ایران»، شماری از شاعران ایرانی در تبعید، در زوریخ شب شعر برگزار کردند. این برنامه ۴ نوامبر/۱۳ آبان سال جاری در یک فضای کاملاً حرفه‌ای و با سازماندهی خوب و پذیرایی آبرومند از مهمانان و مخاطبان و علاقمندان به شعر متعهد فارسی برگزار شد.  

«نهاد برگزاری شب‌های شعر و آواز و سخن- سوئیس» با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در این برنامه «شمار زیادی از علاقمندان و دوستداران شعر و ادبیات گرد هم آمدند و در محیطی گرم و صمیمانه، ضمن پاسداشت از جنبش انقلابی “زن، زندگی، آزادی”، به سروده‌های شاعران تبعیدی دعوت شده به این نشست، گوش فرادادند.»

بر اساس این اطلاعیه پس از خوشامدگویی، نخست لیزا والنت، نوازنده و خوانندۀ سرشناس آلمانی برگردانی از ترانۀ «برای» از شروین حاجی‌پور را به زبان آلمانی به زیبایی اجرا کرد که با استقبال گرم حاضران همراه شد. سپس به ترتیب سیاوش میرزاده، حسن حسام، فریار اسدیان و ناصر فرداد به خواندن شعرهای خود پرداختند که تشویقِ صمیمانه همگان را در پی داشت. ترجمۀ آلمانی وانگلیسی شماری از شعرهای سروده شده نیز، توسط لیزا والنت و دو همکار دیگر به نام‌های مرت فلامینک و هلیا خوانده شدند که مورد توجه شرکت‌کنندگان آلمانی زبان قرار گرفتند. در نیمۀ دوم برنامه، هر چهار شاعر در صحنه حضور یافتند و هر یک به سرودن یک یا دو شعر برگزیدۀ خود پرداختند. ادامۀ برنامه، با پرسش و پاسخ، پیرامون شعر و ادبیات و رابطه‌شان با سیاست سپری شد و گذشت. پایانبخش برنامه، اجرای مشترک و مجدد ترانۀ «برای» از سوی لیزا والنت و یکی دیگر از همکاران به نام فهیمه عباسی به دو زبان فارسی و آلمانی بود که با هنرمندی تمام اجرا و با تشویق حاضران در جلسه روبرو شد.

بهرام موسیوند، از همکاران «نهاد برگزاری شب‌های شعر و آواز و سخن- سوئیس»  فیلمبرداری از این برنامه را به عهده داشت.

بر اساس این اطلاعیه استقبال از کتاب‌هایی که برای فروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته بود، بسیار بود که این هم نمایانگر علاقه مخاطبان این برنامه به شعر متعهد ایران بود.

اشعار چندرسانه ای بانگ:

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی

شعری از محسن عظیمی حسن حسام: گفت‌وگو در سحرگاهی نمناک آریامن احمدی: نگذارید ما را بکُشند! افسانه خاکپور: توماج گفت لعنت بر فساد لعنت بر استبداد حسن حسام: الوداع شادمانه سارا بریار: قسم چه مادرانی تهمینه! مرثیه‌ای برای یک یل رازهای مردگان گورستان‌ها آواز می‌خوانند