«به یاد اقبال»، اثری برای پیانو از محمدرضا درویشی، اجرا پیمان یزدانیان

قطعه‌ی «به یاد اقبال» اثری برای پیانو از محمدرضا درویشی (اجرا پیمان یزدانیان) نمونه‌ای از تأثیرات جنبش آوانگارد در موسیقی ایران است.

 قطعه به‌صورت آتنال و با کوردهای دیزونانس آغاز می‌شود. سپس در دقیقۀ دوم قطعه در گام مینور ادامه پیدا می‌کند و از اواسط دقیقۀ سوم با تغییراتی در فواصل نت‌ها برای لحظاتی وارد فضای شرقی و موسیقی دستگاهی ایرانی می‌شود و دوباره به گام مینور برمی‌گردد و در انتها دوباره در فضای آتنال به پایان می‌رسد. غیر از این ریتم کار نیز با پرش‌هایی، تغییرات ملودیک و هارمونیک را همراهی می‌کند.

محمدرضا درویشی (زادهٔ ۲۵ مهر ۱۳۳۴ در شیراز) آهنگ‌ساز، پژوهشگر موسیقی و مؤلف دائره المعارف سازهای ایران است. او در سال ۱۳۵۷ در رشته آهنگسازی از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد. درویشی علاوه بر آهنگسازی، از ۲۰ سال پیش پژوهش در موسیقی نواحی مختلف را با سفر به شهرها و روستاهای ایران آغاز کرده ‌است.

موسیقی کلیدر که بر اساس رمان کلیدر محمود دولت‌آبادی ساخته شده‌، یکی از شاخص‌ترین آثار درویشی است. او در این‌باره گفته است:

«کلیدر یکی از تلخ‌ترین و سیاه‌ترین کارهایی است که در زندگی هنری خود نوشته‌ام. در خود رمان هم چنین است که هرچه داستان جلوتر می‌رود، نسبت‌های بیشتری با تاریکی پیدا می‌کند. نوشتن این قطعه مثل سیاه‌چاله‌ای بود که هر چه در آن جلوتر می‌رفتم، تلخ‌تر می‌شد. من تاکنون قطعه‌ای به این تلخی ننوشته‌ام. این موسیقی برایم عزیز است و آن را با همهٔ جانم نوشته‌ام.»

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی

مجموعه قلم علائین ری «آشفتگی» ساخته برادران تاویانی – بازگشت پیرآندللو به خانه سارا بریار: معلق بودیم محمد حقیقت: دیوونه سینما بکتاش آبتین: وطن گام معلق لک‌لک ساخته تئو آنگلوپولوس ساموئل بکت، یک مورد ویژه سیب‌زمینی‌خوران ون‌گوگ