سالگرد قتل حکومتی مونا نقیب – فرشته مولوی: جم‌جمک برگ خزون

یکم آبان سالگرد قتل حکومتی مونا نقیب است.

مونا نقیب دانش‌آموز ۸ ساله‌ای بود که در جریان قیبلم ژینا در روستای آسپیچ استان سیستان و بلوچستان با شلیک مستقیم مأموران حکومتی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به ناحیه سرش به قتل رسید. سال گذشته در چنین روزی مونا به‌همراه خواهر بزرگ‌ترش مریم در حال رفتن به مدرسه بود که تیر ‌خورد، دستش رها ‌شد و به زمین ‌افتاد. مریم، خواهر او مونا را به‌دوش گرفت، به پدرشان زنگ زد تا مونا را به بیمارستان برساند.اما مونا در این میان جان باخت. سعید تجلیلی فرماندار سراوان قتل مونا را به قاچاقچیان مواد مخدر نسبت داده بود. در همان حال مأموران اطلاعات سراوان، مراد پدر مونا را پس از حادثه احضار و تهدید به سکوت کردند.

فرشته مولوی بر اساس بازی «جم‌جمک برگ خزون» از بازی‌های رایج خردسالان در نقاط مختلف ایران داستان مونا را روایت کرده است. می‌شنوید:

بازی جم‌جمک که معمولاً با ترانه همراه است، بیشتر برای کودکان نوپا اجرا می‌شود. برای این بازی، کودکان دور هم جمع می‌شوند، دست‌های خود را مشت می‌کنند و به‌صورت ستونی، روی یکدیگر قرار می‌دهند و با چرخاندن آن، دربارۀ زیبایی‌های مادری به نام زینب (سیمین) خاتون، آوازی دسته‌جمعی می‌خوانند.

صادق هدایت در شرح این بازی نوشته است: بچه‌ها مشت‌های گره‌کردۀ خود را روی هم می‌گذارند و استاد بازی (اوسا) می‌گوید: جمجمک بلگ خزون / مادرم سیمین خاتون / گیس داره قد کمون / از کمون بلندتره / از شبق مشکی‌تره / گیس او شونه می‌خواد / شونۀ فیروزه می‌خواد / حموم هرروزه می‌خواد .

درباره مونا نقیب در بانگ:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی

«تدی!»، قتل حکومتی پدرام آذرنوش به روایت روژان کلهر «ستاره»، قتل حکومتی ستاره تاجیک به روایت سودابه. ر «دختر آتش!»، قتل حکومتی ماهک هاشمی به روایت روژان کلهر بهروز شیدا: نیمای ما رفته است «اعتراف اجباری»، قتل حکومتی مهدیس حسینی به روایت روژان کلهر سودابه. ر: «سرو سبز»، قتل حکومتی محمد رضا سروی «داستانِ بر دار کردنِ علی‌رضا»، قتل حکومتی علیرضا فیلی به روایت اسفندیار کوشه بخواب فرزندم، چرا خوابت نمی‌آید؟ بهروز شیدا: سارینای ما رفته است بهروز شیدا: کومار ما رفته است