مجموعه «گویه‌ها» به کوشش علی اسدالهی در نشریه ادبی بانگ  

و آنگاه که از تاریخ           طومارها بیرون گرفتند

پس آنچه بر ما رفت          چو خوانده بیاید

گو مطربان را زخمه بگیرند

و خونِ رَز روان می‌دار

که حکایت             خونِ جوان باشد.

گزارشی از سال ۱۴۰۰، علی اسدالهی (+)

«گویه‌ها» مجموعه تازه‌ای‌ست در نشریهٔ ادبی بانگ که به کوشش علی اسدالهی و زیر نظر او فراهم می‌آید. ما سال ۱۴۰۳ را با این مجموعه و با شعری از امین مرادی می‌آغازیم.

علی اسدالهی، متولد ۱۳۶۶، نویسنده، شاعر، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران است. از او تاکنون شش کتاب شعر با نام‌های «الف تا ی» (انتشارات آهنگ دیگر ۱۳۸۸)، «چشم به راه ابریشم» (انتشارات نگاه ۱۳۹۰)، «پنی‌سیلین» (نشر ناممکن ۱۳۹۲)، «بن‌بست فرشته» (نشر منجنیق ۱۳۹۶)، منظومهٔ لالکی» (نشر میدان ۱۳۹۷)، «هشت نامه و سه شعر» (نشر پوئتیکا ۱۳۹۹) منتشر شده است. مجموعه عکس «پنج و هفت – شصت و هشت» (نشر پروبلماتیکا ۱۳۹۶) -با موضوع بررسی کرونولوژیک دیوارنوشته‌های باقی‌مانده از سال‌های ۵۷ تا ۶۸- دیگر کتاب اوست. شعرها و ترجمه‌های اسدالهی در شماری از مجله‌های ادبی ایالات متحده مانند Hayden’s Ferry Review و Epoch و Denver Quarterly و Bellingham Review منتشر شده است.

هدف «بانگ» از انتشار این مجموعه، فراهم آوردن امکان نشر برای شاخه‌ای از شعر ایران است که چه در بیان و چه در مضمون، نمایانگر بخشی از جریان شعری معاصر باشد که موجودیتش را بنا به مصلحت و سلیقهٔ عامه یا به اقتضای سانسور انکار نمی‌کند. به تدریج این اشعار را بر حسب سبک و مضمون دسته‌بندی می‌کنیم و مبنای نقد و پژوهش ادبی قرار می‌دهیم.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی