کارتونیست سوئدی که تصاویری از پیامبر اسلام را کشیده بود و تحت محافظت قرار داشت در یک سانحه رانندگی کشته شد

لارس ویلکس، کارتونیست سوئدی که کاریکاتوری از پیامبر اسلام را کشیده بود و پیش از این از یک سوءقصد جان سالم به در برده بود در یک تصادف رانندگی کشته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پلیس سوئد تایید کرد که این کارتونیست سوئدی در یک سانحه رانندگی کشته شده است. بر همین اساس این حادثه تروریستی نبوده است.

ویلکس که ۷۵ ساله بود به همراه دو پلیس محافظ در اتوبان «آ چهار» به طرف مارکارید در حرکت بود که خودروی او و محافظانش از جلو به یک کامیون برخورد کرد. خودرو آتش گرفت و سرنشینان آن همگی کشته شدند. راننده کامیون مجروح شد واکنون تحت درمان قرار دارد.

ویلکس در سال ۲۰۰۷  کاریکاتوری از پیامبر اسلام را منتشر کرد و اسلام‌گرایان او را به قتل تهدید کردند. از آن زمان تا وقوع حادثه ویلکس تحت محافظت پلیس بود.

در سال ۲۰۱۵ در یک گردهمایی در حمایت از نشریه شارلی ابدو، وبلکس هدف یک سوقصد قرار گرفت. محافظانش او را نجات دادند اما گلوله به یک مستندساز اصابت کرد و او را کشت.

روزنامه دانمارکی یولاندز-پستن  در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۵، ۱۲ کاریکاتور از پیامبر اسلام منتشر کرد و سبب‌ساز بحرانی شد که به جنجال کاریکاتورهای محمد معروف است.

این کاریکاتورها در نشریات کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، نروژ، هلند، سوئیس، لهستان و جمهوری چک چاپ شد. همچنین در سال ۲۰۰۸ پس از آنکه پلیس سه نفر را به اتهام توطئه برای قتل طراح کاریکاتورها دستگیر کرد چندین نشریه دانمارکی اقدام به چاپ مجدد این کاریکاتورها کردند. افزون بر دانمارک، نشریات در کشورهای سوئد، اسپانیا و هلند کاریکاتورها را بازنشر کردند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی