جایزه آزادی نگارش انجمن قلم آمریکا به سه نویسنده دربند ایرانی اهدا می‌شود

انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه آزادی نگارش را به خاطر التزام بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی به آزادی بیان و عقیده به آن‌ها اهدا می‌کند.  

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انجمن قلم آمریکا با انتشار بیانیه‌ای بامداد جمعه ۱۷ سپتامبر/۲۶ شهریور اعلام کرد بکتاش آبتین، نویسنده و فیلمساز، کیوان باژن، نویسنده و رضا خندان مهابادی، نویسنده و منتقد، جایزه آزادی نگارش/باربی سال ۲۰۲۱ را دریافت می‌کنند.

بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

کیوان باژن نیز با اتهامات مشابه اما به دلیل نداشتن سابقه کیفری به سه سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

انجمن قلم آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته است این نویسندگان ایرانی «نه تنها ایده‌های خود را به روی کاغذ می‌آورند، بلکه با زندگی بدون ترس و فداکاری بی‌حد و حصر در خدمت آزادی‌هایی هستند که پشتوانه هنر، فرهنگ و خلاقیت است.»

آسوشیتدپرس می‌نویسد ضیافت انجمن قلم آمریکا ۵ اکتبر/ ۴ مهر سال  جاری به روال هر سال در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در شهر نیویورک با حضور برخی از شخصیت‌های ادبی و فرهنگی برگزار می‌شود.

هنوز معلوم نیست که چه کسی به نمایندگی از این سه عضو زندانی کانون نویسندگان جایزه انجمن قلم آمریکا را دریافت خواهد کرد.

کانون نویسندگان اعلام کرده است که هفته گذشته بکتاش آبتین که در زندان به کووید- ۱۹ مبتلا شده بود پس از پیگیری‌های مداوم وکلا و خانواده‌ او و به علت بیماری پدر آبتین به مدت پنج روز به مرخصی آمد. چند تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران به دیدار او رفتند. در این دیدار علیرضا آدینه، میلاد جنت، روزبه سوهانی، آیدا عمیدی، علی کاکاوند و اکبر معصوم‌بیگی حضور داشتند و آبتین از شرایط زندان، فضای امنیتی حاکم بر آن و تحت فشار بودن زندانیان سیاسی با یاران خود سخن گفت.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی