۲۸ بهمن زادروز صادق هدایت – «سه ‌قطره خون» با اجرای ژوان ناهید

صادق هدایت «سه ‌قطره خون» را در سال ۱۳۱۱ نوشت. این داستان همراه با «زنده به گور» و «بوف کور» سه بخشی از یک تریلوژی هستند و راوی هر سه داستان‌ هم شخصیت واحدی دارند: یک شخصیت مضطرب، سرخورده از بیرون که آکنده از خفقان و دروغ است به درون خود خزیده و حالا تنها و آشفته ذهن خاطرات و رویاهایی را مرور می‌کند.  

«سه قطره خون» در فضایی سرد و غم‌آلود در تیمارستانی می‌گذرد که مانند داستان «اتاق شماره ۶» آنتون چخوف تمثیلی از جامعه معاصر نویسنده است.

در این داستان اعتراف‌گونه، انسانی حساس و گوشه‌گیر بیزاری خود را از ابتذال نشان می‌دهد.

«سه قطره خون»، «زنده به گور» و «بوف کور» نخستین پایه‌های مدرنیسم در ادبیات داستانی ایران را بنا گذشتند.

 داستان «سه قطره خون» را با صدا و اجرای تأثیرگذار و هنرمندانه ژوان ناهید در «بانگ – نوا» می‌شنید.

ژوان ناهید (۱۳۶۲- تهران) دانش‌آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت ایران و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشکده هنرهای زیبا است. تاکنون دو مجموعه داستان از او منتشر شده است: «شبِ تیر» و «خوابِ وحش» (نشر ورا، تهران) داستان‌هایی هم از او و در مجلاتی نظیر روزنه فرهنگی، تجربه، عصر جمعه و رادیو زمانه منتشر شده است. ناهید همچنین فارغ‌التحصیل آکادمی بازیگری از شهر شیکاگو آمریکاست و در کنار داستانویسی به حرفه بازیگری در تئاتر می‌پردازد.

صادق هدایت در نشریه ادبی بانگ:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی