سالگرد قیام ژینا – ترانه «قفس بس» سروده شهریار قنبری با صدا و اجرای او در حمایت از مهدی یراحی

شهریار قنبری، ترانه‌سرا و شاعر نام‌آشنا ترانه قفس بس را با صدای خودش اجرا و به مهدی یراحی، خواننده و زندانی سیاسی تقدیم کرده است. این ترانه زیبا را با صدا و اجرای شهریار قنبری می‌شنوید:

مهدی یراحی پس از خواندن ترانه «روسریتو» در حمایت از مبارزات ملت ایران، در ۶ شهریور ۱۴۰۲ با دستور دادستان تهران در محل سکونتش در تهران دستگیر شد. وکیلِ یراحی اعلام کرد که قوه قضائیه برای این هنرمند پیشتر سه پرونده با اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به دلیل ترانه‌های اعتراضی‌اش در حمایت از کارگران و اعتراضات مردمی تشکیل داده بود.

محسن چاوشی در صفحه اینستاگرامش از مهدی یراحی دفاع کرد و دستگیری یراحی را محکوم کرد. کاوه آفاق نیز در صفحه شخصی اینستگرام خود به بازداشت مهدی یراحی واکنش نشان داد.ترانه علیدوستی، بازیگر نیز نوشت: هنر اعتراضی حق هنرمند است. مهدی یراحی را آزاد کنید.

انتشار فیلم بازداشت مهدی یراحی با اعتراض وکلا و شهروندان روبرو شده ‌است. یکی از وکلا به روزنامه شرق گفت که منتشرکننده عکس مهدی یراحی به استناد ماده ۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری مجرم است؛ جرم افشای اسرار شغلی و حرفه‌ای.

شهیار قنبری (زادهٔ ۶ مرداد ۱۳۲۹ در تهران) شاعر، ترانه‌سرا، آهنگساز، خواننده ، نمایش‌نامه‌نویس، فیلم‌ساز، روزنامه‌نگار، مجری و برنامه‌ساز رادیو و تلویزیون ایرانی است.

 شهیار قنبری با ترانه «‌قصه دو ماهی»‌ با آهنگسازی بابک افشار به دلیل نوآوری در واژه و مضمون، سرآغاز ترانه نوین فارسی و ترانه مدرن ایران است و او را ترانه‌سرای نوین ایران زمین می‌نامند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی