فراخوان نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی «اثر» به پاسداشت محسن یلفانی

دبیرخانه جشنواره نمایشنامه‌نویسی «اثر» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که نخستین دوره این جشنواره با حمایت موسسه فرهنگی راوی و در نکوداشت و پاسداشت محسن یلفانی برگزار می‌شود. در این بیانیه آمده است:

«این جشنواره هر ساله به کوشش شهرام احمدزاده (نمایشنامه‌نویس، محقق و مدرس تئاتر) و محسن عظیمی (نویسنده، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر) به پاسداشت یکی از نمایشنامه‌نویسان برجستهٔ ایرانی برگزار خواهد شد.»

محسن یلفانی، متولد خرداد ۱۳۲۲ در همدان، نمایشنامه‌نویس و از کوشندگان عرصه تئاتر اجتماعی در ایران و از نویسندگان ادبیات تبعید است. یلفانی در سال ۱۳۴۹ نمایشنامه آموزگاران را نوشت که به کارگردانی دوست و همکارش سعید سلطانپور در تهران به روی صحنه برده شد. تک‌پرده‌ای «در ساحل» از دیگر آثار او در دوران اقامت در ایران است.

در سال ۱۳۶۱ یلفانی مخفیانه از ایران خارج شد و به عنوان پناهنده سیاسی در فرانسه اقامت گزید. حاصل این دوران طولانی تبعید، چند نمایشنامه تک پرده‌ای، دو نمایشنامه چند پرده‌ای، یک سناریو، و تعدادی مقاله و نیز همکاری با نشریه «چشم‌انداز» است. تأکید جشنواره «اثر» بر نام یلفانی نمایانگر گرایش این جشنواره به تئاتر اجتماعی است.

  محمدیعقوبی نمایشنامه‌نویس، کارگردان و مدرس (تورنتو کانادا)، ناهید احمدیان مترجم، پژوهشگر و مدرس ادبیات نمایشی (دانشگاه مریلند امریکا) و ترانه برومند نویسنده، نمایشنامه‌نویس، مترجم و مدرس تئاتر (دانشگاه مریلند امریکا) داوران مرحله نهایی این دوره‌اند.

دبیرخانه جشنواره نمایشنامه‌نویسی «اثر» اعلام کرده است که این جشنواره به لحاظ موضوعی شامل دو بخش است:

الف: موضوع آزاد

ب: درباره‌ی آثار و یا زندگی محسن یلفانی.

متن کامل فراخوان و مقررات این جشنواره در وب‌سایت موسسه فرهنگی هنری راوی در دسترس است و نمایشنامه‌نویسان می‌توانند پس از ثبت‌نام، آثارشان را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

بارگذاری اثر در صفحه اول سایت، سامانه ارسال آثار (+)

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی