بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، سینماگران امضاکننده بیانیه «تفنگت را زمین بگذار»

محمد رسول اف و مصطفی آل احمد – پوستر: ساعد

خبرگزاری دولت (ایرنا) شامگاه جمعه ۱۷ تیر از بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، دو سینماگر سرشناس و از امضاکنندگان بیانیه اعتراضی «تفنگت را زمین بگذار» خبر داد.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه کوتاهی می‌نویسد خانه‌ این دو کارگردان سینما توسط ماموران تفتیش شده است و نزدیکان محمد رسول‌اف اعلام کرده‌اند که تفتیش خانه‌ی او چند ساعت ادامه داشته است.

ایرنا این دو فیلم‌ساز را به «ارتباط با ضدانقلاب» و «التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه» در جریان ریزش متروپل آبادان متهم کرده است.

بیش از صد نفر از سینماگران ایرانی ۸ خرداد سال جاری با انتشار بیانیه‌ای از نظامیانی که «تبدیل به عامل سرکوب مردم شده‌اند»، خواسته بودند که سلاح‌هایشان را زمین بگذارند و «به آغوش ملت بازگردند.»

در پی ریزش برج متروپل در آبادان اعتراضات وسیعی در این شهر، و چند شهر دیگر ایران درگرفت. این بنا با وجود هشدارها درباره عدم استحکام ساختمان به دلیل تخلفات صورت‌گرفته در ساخت، روز دوم خرداد به‌طور ناگهانی فرو ریخت و در پی آن ۴۱ نفر کشته شدند که از میان آن‌ها ۱۶ نفر کارگران حاضر در ساختمان بودند.

 رسول‌اف دو روز بعد از انتشار بیانیه تفنگ‌ات را زمین بگذار با انتشار متنی در اینستاگرام از فشار شدید نهادهای امنیتی بر سینماگران امضاکننده این بیانیه خبر داده بود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به «سابقه‌ محکومیت قضایی» محمد رسول‌اف به دلیل «اقدامات مخل امنیت» افزوده که این کارگردان «با سوءاستفاده از رافت اسلامی آزادانه مشغول فعالیت و فیلمسازی بوده است.»

آخرین اثر پخش شده از محمد رسول‌اف، مستند «جنایت عمدی» است که پس از قتل بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسنگان ایران ساخته شد.

در ماه‌های اخیر فشارها بر نویسندگان، هنرمندان و فعلان صنفی و مدنی افزوده شده است، آزارها و پرونده‌سازی‌ها ادامه دارد و هر روز اخباری از سرکوب فزاینده‌ی حاکمیت منتشر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

اعتراض کانون نویسندگان ایران به سرکوب داغ‌دیدگان و معترضان فاجعه‌ متروپل آبادان

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی