«آنچه من با قلم نور نوشتم»: خاطرات منوچهر دقتی، عکاس – خبرنگار ایرانی  

انتشارات پیام (کتابفروشی گوته – حافظ) در شهر بن آلمان کتاب تازه‌ای منتشر کرده است. این کتاب «آنچه من با قلم نور نوشتم» نام دارد و زندگی‌نامه خودنوشت منوچهر دقتی، عکاس – خبرنگار ایرانی است.

بر اساس اطلاعیه‌ای که انتشارات پیام منتشر کرده «آنچه من با قلم نور نوشتم» دربردارنده خاطرات منوچهر دقتی است که بخشی از وقایع تاریخی پنجاه سال گذشته ایران و جهان را در بیان می‌آورد. به یک معنا این کتاب روایتگر دوران کودکی و نوجوانی منوچهر دقتی در ایران و دیده‌ها و تجربه‌های شخصی او از اتفاقات مهم تاریخی نیم قرن گذشته است.

منوچهر دقتی (متولد ۱۳۳۳ در ارومیه) بعد از تحصیل در مدرسه سینمای رم در تابستان ۱۳۵۷ به ایران بازگشت و کار خود را با عکسبرداری از انقلاب ۱۳۵۷ ایران آغاز کرد. او به عنوان عکاس خبرنگار با آژانس‌های خبری و بنگاه‌های عکاسی سرشناسی از جمله خبرگزاری فرانسه، سیپا پرس، بلک استار، نیوزویک، تایم، لایف، و پاری مچ همکاری کرده است.   

انتشارات پیام در معرفی این کتاب می‌نویسد: «داستان‌های شخصی در کتاب «آنچه من با قلم نور نوشتم» شرح اتفاقات باورنکردنی و متعددی هستند که از یک سو ماهیت ستم و جنگ‌ها ودرگیرهای قومی و قبیله‌ای را نشان می‌دهند و از سوی دیگر تلاش و مبارزه انسان‌ها برای آزادی را به تصویر می‌کشند.»

یک گالری عکس هم در ضمیمه کتاب منترش ده که با حوادث و رویداهایی که در فصل‌های مختلف، شرح آنها آمده، منطبق است. این عکس‌ها از سندیت تاریخی برخوردارند.   

دقتی در قاره، رام‌الله، اورشلیم و آمریکای مرکزی فعالیت کرده است. او در سال ۲۰۰۱  پس از حمله آمریکا به افغانستان و سقوط طالبان با همراهی رضا دقتی مؤسسه آموزشی عکاسی خبری آینه را در افغانستان بنیاد نهاد.

منوچهر دقتی با کاوه گلستان و آلفرد یعقوب‌زاده نیز همکاری نزدیک داشته است.

تهیه کتاب

تماس با کتابفروشی گوته – حافظ

goethe.hafis.verlag@gmail.com

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی