سالگرد قیام ژینا- یراحی: اتفاقات بدتری هم بیفتد پاش هستم

مهدی یراحی، خواننده‌ای که به خاطر ترانه «روسریتو» در بازداشت است و برای او پرونده قضایی هم تشکیل داده‌اند در ویدیویی می‌گوید: «ممنوع‌الکاری برای من عادی و شوخی شده، اتفاقات بدتری هم بخواد بیفته پاش هستم.»

حسین رونقی، فعال سیاسی این ویدیو را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده. زمان و مکان این ویدئو هم مشخص نیست.یراحی در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید:

«این حرف‌ها رو هم دارم توی همین مملکت می‌گم، خورده برده‌ای هم ندارم که بخوام بترسم، کار بدی هم نکردم که بخوام خودمو عوض کنم.»

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه در مورد وضعیت پرونده این خواننده موسیقی اعتراضی گفت که «پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده است. اتهام وی تشویش اذهان عمومی و ساخت و انتشار فیلم‌های برخلاف عفت عمومی است و پرونده نام‌برده پس از تفهیم اتهام و تحقیقات مقدماتی با صدور قرار جلب دادرسی و متضمن کیفرخواست به دادگاه … ارسال شده است.»

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته در یک نشست خبری در مورد وضعیت پرونده یراحی گفته بود:

«پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل شده است. اتهام وی تشویش اذهان عمومی و ساخت و انتشار فیلم‌های برخلاف عفت عمومی است و پرونده نام‌برده پس از تفهیم اتهام و تحقیقات مقدماتی با صدور قرار جلب دادرسی و متضمن کیفرخواست به دادگاه … ارسال شده است.»

نیروهای امنیتی مهدی یراحی را دوشنبه ششم شهریورماه با دستور دادستان بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند. یک روز پیش از بازداشت مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه جمهوری اسلامی از «تشکیل پرونده قضایی» برای این خواننده خبر داده بود. این مرکز گفته بود به‌دلیل «انتشار ترانه‌ای غیرقانونی» که «خلاف اخلاق و خلاف عرف اسلامی است» برای یراحی پرونده قضایی تشکیل شده است.

دادستانی عمومی تهران هم پیش از این مهدی یراحی را «ممنوع المعامله» کرده بود.

مهدی یراحی به‌تازگی موزیک ویدئوی «روسریتو» را منتشر و آن را به «زنان آزاده‌ای» که «در خط اول جنبش زن، زندگی، آزادی دلیرانه می‌درخشند»، تقدیم کرد. یراحی پیش از این نیز در سال گذشته دو ترانه در همبستگی با جنبش «زن، زندگی، آزادی» منتشر کرده بود. او در سال ۹۷ نیز در همبستگی با کارگران معترض نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز با لباس کارگران در یکی از کنسرت‌هایش حاضر شد. یراحی از دی ماه ۹۷ تا امروز، جز مقطعی چند ماهه در سال ۹۸، از سوی دستگاه‌های حکومتی همچون وزارت ارشاد و صداوسیما ممنوع الکار و ممنوع التصویر بود.

بیشتر بخوانید:

سالگرد قیام ژینا –  بازداشت مهدی یراحی، خواننده ترانه «روسریتو»

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی