سی و هفتمین سالگرد درگذشت غلامحسین ساعدی: گردهمایی بر مزار او در پرلاشز، این بار همزمان با جنبش «زن، زندگی، آزادی»

غلامحسین ساعدی، پوستر: ساعد

خانواده و دوستان غلامحسین ساعدی، نویسنده فقید ایرانی اعلام کردند که شنبه ۵ آذر / ۲۶ نوامبر در سی و هفتمین سالگرد درگذشت این نویسنده تبعیدی ساعت ۱۱ صبح بر مزار او در پاریس در قطعۀ ۸۵، گورستان پر لاشز گرد هم می‌آیند.
خانواده و دوستان ساعدی در اطلاعیه‌ای یادآوری کرده‌اند که شعار «زن، زندگی، آزادی» در انقلاب نوین مردم ایران با آرمان‌های غلامحسین ساعدی منطبق است. اطلاعیه را می‌خوانید:

بر مزار ساعدی

پناهندۀ سیاسی کسی است که چهره به چهره، رو به رو، در برابرحکومت مسلط ایستاده بود و اگر بیرون آمده، از ترس جان نبوده است. او با همان فکر مبارزه و با سلاح اندیشۀ خویش ترک خاک و دیار کرده است….پناهندۀ سیاسی نیّت اش این است که با جلادان حاکم بر وطنش تا نفس آخر بجنگد و حاضر نیست از پای بیفتد. به لقمه نانی بسنده می کند، ناله سر نمی دهد و شکوه نمی کند. مدام در تلاش است که دیوار جهنم آخوندها را بشکند و به خانه برگردد. – غ.س.

امسال بسی پیش از آغاز آذرماه، که سالگرد درگذشت غلامحسین ساعدی را به همراه می آورد، جوانان و نوجوانان میهن ما در جنبشی شکوهمند شعار زن، زندگی، آزادی را در سراسر جهان طنین‌افکن کردند و دیوارهای قلعۀ تعصّب و تزویر و خودکامگی را به لرزه درآوردند.

با فرا رسیدن سی و هفتمین سالگرد درگذشت این نویسندۀ بزرگ ایران معاصر که با آرمان های نهفته در همین شعار بود که زیست و آثار ماندگاری آفرید و دریغ، بسی زود از میان ما رفت، روز شنبه پنجم آذر / بیست و ششم نوامبر در ساعت ۱۱ صبح بر مزار او در پاریس ( قطعۀ ۸۵، گورستان پر لاشز ) گرد هم می‌آییم و یاد بیدارش را گرامی می‌داریم.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی