نمایش «داستان دو مرد» به کارگردانی رضا علامه‌زاده روی صحنه تئاتر در آلمان

یکشنبه ۱۲ نوامبر برای نخستین بار نمایش تازه‌ای از رضا علامه‌زاده در بورگرهاوس کالک در کلن آلمان روی صحنه می‌رود. این نمایش «داستان دو مرد» نام دارد.

در اطلاعیه‌ای که گروه نمایش دو مرد منتشر کرده، آمده است:

«هادی (٧٧ ساله) تا وقتی نوه‌اش در آلمان به دنیا آمد موفق شده بود برای پنجاه سال جلوی وسوسه‌اش را بگیرد و هیچ تلاشی برای دیدار با فیروز، صمیمی‌ترین دوست دوران نوجوانی‌اش نکند حتی در دوره‌ای که همسرش سکرتر فیروز در اداره‌شان بود و یا وقتی که می‌دانست او به آلمان مهاجرت کرده، جائی که دختر هادی بعدتر ساکن شده بود.

دیدار دو مرد سالخورده پس از نیم قرن در آلمان گرچه با گرمی آغاز می‌شود ولی یادآوری خاطرات گذشته امکان یک شب آرام را از آنان می‌گیرد و با هر خاطره‌ای موجی از احساسات مثبت و منفی ذهنشان را به تلاطم وامی‌دارد: خاطرات “شبنم” همسر هادی، خاطرات “اختر” خواهر کوچکتر فیروز، که یکی در پنجه‌ی سرطان و دیگری در چنگال اختاپوس رژیم اسلامی گرفتار آمدند.

سنگین‌ترین و تلخ/شیرین‌ترین خاطرات اما به رابطه استثنائی و عاشقانه خود آن دو برمی‌گردد که پرداختن به آن برای هیچ‌کدام آسان نیست گرچه هر دو می‌دانند که این فرصت تنها همین یک‌بار به این دو مرد داده شده است: فرصتِ ابراز عشق بی‌ترس از بروز علنی گرایش جنسی‌اشان به یک‌دیگر، چیزی که در سرزمین سنّت‌زده‌ی آنان هرگز فرصت بروز نیافته بود.

عشق اما گفته‌اند که خواهر مرگ است، و همین، شبِ دیدار این دو مرد سالخورده را برایشان هیجان‌آورتر می‌کند.»

بیژن شاهمرادی تهیه‌کنندگی نمایش «داستان دو مرد» به کارگردانی رضا علامه‌زاده را به عهده داشته است. در این نمایش هومن آذرکلاه، حمید رضا جاودان و سپیده شکری بازی می‌کنند. فرناز طراحی صحنه را به عهده داشته و لیلام موسیقی متن را تنظیم کرده است.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی