سالگرد قیام ژینا – پرونده مهدی یراحی به دادگاه انقلاب ارجاع شد

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از ارسال پرونده مهدی یراحی، خواننده معترض زندانی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران خبر داد.  او در شبکه ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد که مهدی یراحی در کیفرخواست صادره به موارد زیر متهم شده است:

۱- فعالیت تبلیغی علیه نظام

۲-تشویق مردم به فساد

۳-ساخت و انتشار محتویات خلاف اخلاق و عفت عمومی

۴-ترغیب و تحریک افراد به جرایم منافی عفت از طریق سامانه‌های رایانه‌ای

نیروهای امنیتی مهدی یراحی را دوشنبه ششم شهریورماه با دستور دادستان بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند. یک روز پیش از بازداشت مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه جمهوری اسلامی از «تشکیل پرونده قضایی» برای این خواننده خبر داده بود. این مرکز گفته بود به‌دلیل «انتشار ترانه‌ای غیرقانونی» که «خلاف اخلاق و خلاف عرف اسلامی است» برای یراحی پرونده قضایی تشکیل شده است.

دادستانی عمومی تهران هم پیش از این مهدی یراحی را «ممنوع المعامله» کرده بود.

مهدی یراحی به‌تازگی موزیک ویدئوی «روسریتو» را منتشر و آن را به «زنان آزاده‌ای» که «در خط اول جنبش زن، زندگی، آزادی دلیرانه می‌درخشند»، تقدیم کرد. یراحی پیش از این نیز در سال گذشته دو ترانه در همبستگی با جنبش «زن، زندگی، آزادی» منتشر کرده بود. او در سال ۹۷ نیز در همبستگی با کارگران معترض نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز با لباس کارگران در یکی از کنسرت‌هایش حاضر شد. یراحی از دی ماه ۹۷ تا امروز، جز مقطعی چند ماهه در سال ۹۸، از سوی دستگاه‌های حکومتی همچون وزارت ارشاد و صداوسیما ممنوع الکار و ممنوع التصویر بود.

مهدی یراحی در ویدیویی گفته بود: «ممنوع‌الکاری برای من عادی و شوخی شده، اتفاقات بدتری هم بخواد بیفته پاش هستم.»

حسین رونقی، فعال سیاسی این ویدیو را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده. زمان و مکان این ویدئو هم مشخص نیست. یراحی در بخش دیگری از سخنانش گفته بود:

«این حرف‌ها رو هم دارم توی همین مملکت می‌گم، خورده برده‌ای هم ندارم که بخوام بترسم، کار بدی هم نکردم که بخوام خودمو عوض کنم.»

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی