وضع جسمانی وخیم توماج صالحی در زندان

حساب رسمی توماج صالحی، هنرمند و رپر معترض، در توئیتر از وضعیت جسمانی بد او در زندان و نیاز مبرم این هنرمند به درمان خبر داد. در این پیام آمده است که توماج در اثر ضرب و جرح در دوران بازجویی، از جمله دچار تورم و خون‌ریزی چشم و شکستگی دنده و انگشتان شده و نیاز به انتقال به بیمارستان دارد.
رئیس دادگستری استان اصفهان در تیر سال جاری اعلام کرده بود که برای توماج صالحی در مجموع، شش سال و سه ماه حبس در نظر گرفته شده است. پیام را می خوانید:

در ضرورت انتقال توماج به بیمارستان

با گذشت ۳۲۵ روز از حمله خشونت‌بار، بازداشت همراه با ضرب و شتم شدید و بازجویی‌های طولانی زیر شکنجه‌های وحشیانه، بارها بیهوش شدن در اثر شکنجه، آسیب‌های جسمی وارده به توماج صالحی همچنان بدون درمان و رسیدگی پزشکی رها شده است:

– چشم توماج که پس از ضربات متعدد به صورت و سر او دچار تورم، خونریزی و کاهش شدید دید شده و بدون رسیدگی پزشکی و پس از گذشت ماه‌ها، کمی بهبود یافته ولی همچنان جهت اطمینان از عدم آسیب‌های دراز مدت، نیاز به چکاپ توسط پزشک متخصص دارد.

– ساق پا و انگشتان دست او که زیر شکنجه شکسته شده‌اند، بدون رسیدگی پزشکی جوش خورده و نیاز به رسیدگی فوری و تخصصی دارد.

-دنده‌های او نیز که به دلیل ضربات شدید پا به شکم و قفسه سینه در روزهای ابتدایی دستگیری و روزهای بازجویی دچار شکستگی شده نیاز به چکاپ پزشکی دارد.

– همچنین در چند روز اولیه بازداشت در اثر ضربات بسیاری که به سر او وارد شده، باعث تورم شدید سرش شده و به دفعات در حالت بیهوشی قرار گرفته و بدون مراقبت‌های لازم در سلول انفرادی رها شده است. به این لحاظ اقدام فوری برای اسکن مغزی و بررسی‌های پزشکی برای اطمینان از صحت و سلامت مغز و عدم وجود عارضه‌های بعدی ضروری و اجتناب ناپذیر است.

حالا که به اصطلاح دادگاه او به پایان رسیده و او ناعادلانه و بدون دلیل در حال سپری کردن روزهای طلایی عمر خود در پشت دیوارهای زندان و زیر فشارها و کنترل‌های شدید و بدون داشتن حقوق اولیه هر زندانی است، لازم است هر چه سریعتر اقدامات لازم برای مرخصی استعلاجی و انتقال توماج به بیمارستان برای پیگیری امور درمانی او صورت پذیرد و به بهانه‌های واهی در این امر خطیر و ضروری تاخیر صورت نپذیرد.

بیشتر بخوانید:

افسانه خاکپور: توماج گفت لعنت بر فساد لعنت بر استبداد

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی