رقص دختران مقابل سفارت ایران در پاریس با شعار «زن، زندگی، آزادی»

رقص دختران مقابل سفارت ایران در پاریس با شعار «زن، زندگی، آزادی»

مرجان ساتراپی، فیلمساز ایرانی مقیم فرانسه همراه با گروهی از دختران رقصنده در حمایت از دختران اکباتان در مقابل سفارت ایران در محله هفتم پاریس رقص دختران اکباتان را اجرا کردند و شعار زن، زندگی، آزادی را سر دادند.

پری‌مچ و ال از این حرکت حمایت کرده‌اند. مرجانه ساتراپی به پری مچ گفته است:

در نوروز که برای ایرانیان بسیار مهم است، خواستیم برای دختران اکباتان پیامی ارسال کنیم. سال نو را به آنها تبریک می گوییم، امیدواریم که سالی سرشار از آزادی و شادی باشد. و به آخوندها هشدار بدهد. آرام باش؟ هرگز. ما اینقدر قر می‌دهیم تا کور شود هر آنکس که نتواند دید.»

  دکتر عباس میلانی در توییتر نوشت:

«هیمنه نکبت ولایی و تحجرش را باید از جمله با طنز و طرب، رقص و شادی فرو‌ شکست.»

پنج دختر جوان ۱۷ اسفند سال جاری، همزمان با روز جهانی زن، در محوطه بلوک ۱۳ شهرک اکباتان تهران، با آهنگ رما، خواننده اهل نیجریه و سلنا گومز خواننده آمریکایی رقصیده بودند و فیلم رقصشان را منتشر کرده بودند که در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه بسیارانی قرار گرفته بود. این دختران و مربی رقص آنها تحت پیگرد قرار گرفتند و دختران را وادار به اعتراف اجباری مقابل دوربین کردند.

سال‌ها پیش هوشنگ گلشیری در داستان «انفجار بزرگ» این وقایع را پیش‌بینی کرده بود. در این داستان رقص دو جوان در میدان ونک در سال‌های بعد از جنگ زمینه‌ساز یک تحول اجتماعی‌ست. گلشیری می نویسد:

«عمو! شنیدی که دو تا جوان خیال دارند سر پنج بعدازظهر توی میدان ونک برقصند؟»

گفت: «که چی؟»

گفتم: «چی‌ش را نمی‌دانم، اما مطمئنم که می‌رقصند.»  

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی