تلاش نیروهای امنیتی برای شناسایی و بازداشت دختران رقصنده شهرک اکباتان

«عمو! شنیدی که دو تا جوان خیال دارند سر پنج بعدازظهر توی میدان ونک برقصند؟»
گفت: «که چی؟»
گفتم: «چی‌ش را نمی‌دانم، اما مطمئنم که می‌رقصند.» از خودم دارم در می‌آورم. هی هم زنگ زدم. به استاد گفتم: «به شادی عکس گرفتن از آغاز خلقت می‌خواهند برقصند.» گفت: «این یک چیزی، من هم حتماً می‌آیم.» وقتی صدای در آمد و تو انگار آمدی، داشت همین را می‌گفت. بیا تو هم زنگ بزن و همین را بگو، به هر کس که دلت خواست زنگ بزن. بعد هم کمک کن بنشینم، شلوارم را هم بده تنم کنم، نو باشد. بعد هم با هم می‌رویم پایین، هی از این و آن می‌پرسیم. از راننده‌ی تاکسی من می‌پرسم: «راسته که گفته‌اند امروز یک پسر و یک دختر جوان می‌خواهند بیایند توی میدان ونک برقصند؟» اگر پرسید چه ساعتی؟ می‌گوییم: «سر پنج عصر.» بعد هم می‌رویم همانجا، کنار میدان، روی یک نیمکت می‌نشینیم. فقط هم کافیست به یکی دو نفر خبر بدهیم و بعد برویم آن وسط روی یک نیمکت بنشینیم. خوب، اگر سر پنج دو تا آمدند که هیچ. اگر نه، این دیلاق را تو می‌دهی زیر این بغلم و آن یکی را هم زیر این، تو هم بلند می‌شوی و بعد دوتایی…
انفجار بزرگ، هوشنگ گلشیری

در «انفجار بزرگ» هوشنگ گلشیری، آن حادثه بزرگ و تحول‌آفرین رقص چند جوان است.   ۳۰ سال بعد دنیای این داستان بیش از هر موقع دیگری به ما نزدیک است. پس از انتشار ویدیویی از رقص پنج دختر جوان در شهرک اکباتان تهران، گزارش‌هایی از تلاش نیروهای امنیتی برای شناسایی و بازداشت این دختران و اعمال فشار بر مربی آنان منتشر شده است.

این پنج دختر جوان ۱۷ اسفند سال جاری، همزمان با روز جهانی زن، در محوطه بلوک ۱۳ شهرک اکباتان تهران، با آهنگ رما، خواننده اهل نیجریه و سلنا گومز خواننده آمریکایی رقصیده بودند و فیلم رقصشان را منتشر کرده بودند، که در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه بسیارانی قرار گرفته بود.

به گزارش ایران‌وایر حساب کاربری «شهرک اکباتان» در توئیتر که رویدادهای شهرک اکباتان تهران را پوشش می‌دهد، در مورد احتمال بازداشت و آزار این دختران جوان هشدار داده و نوشته بود:

«امروز اومده بودن دنبال فیلم دوربین های بلوک ۱۳ برای شناسایی این دخترایی که فقط رقصیدن و هیچ کار سیاسی نکرده بودن دیده شده که داشتن دوربین هارو چک میکردم و نگهبانارو سوال و جواب میکردن.»

«شهرک اکباتان» همچنین خبر داده که صفحه اینستاگرام شخصی که اولین‌ بار ویدئوی رقص این پنج دختر جوان را منتشر کرده بود، از پنج‌شنبه هفته گذشته غیرفعال شده است.

اکانت توییتری شهرک اکباتان همچنین از «بازجویی» مربی آن‌ها و گرفتن «تذکر» از مراجع امنیتی خبر داده و نوشته بود:

«خانم میترا مربی مجموعه‌ای هستن که دیروز ویدئو رقص شاگردانشون وایرال شد. از دیروز تحت بازجویی قرار گرفتن و بهشون گفته شده پست رقص دخترا باید برداشته شه.»

شهرک اکباتان از آغاز اعتراضات سراسری تاکنون از کانون‌های اعتراضات ضد حکومتی در تهران بوده ماموران امنیتی با بازداشت و شلیک به شهروندان این شهرک، بسیار تلاش کردند که اعتراضات را در اکباتان سرکوب کنند. در پی کشته شدن یکی از نیروهای بسیجی در اعتراضات سراسری در این شهرک به اسم «آرمان علی‌وردی»، مسئولان جمهوری اسلامی نام این شهرک را به «شهرک آرمان» تغییر داده‌اند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی