بابک جهانبخش می‌گوید به خاطر فضای پر از خشم و کینه‌ با موسیقی ایران وداع می‌کند

بابک جهانبخش

بابک جهانبخش، خواننده شناخته شده موسیقی پاپ اعلام کرد با دنیای موسیقی در ایران وداع می‌کند و ترجیح می‌دهد در شرایط کنونی خانه‌نشین باشد.

جهانبخش در ۱۹ دی ۱۴۰۱، در اینستاگرام‌ خود از ممنوع‌الخروجی و ضبط گذرنامه‌اش خبر داد و نوشت بدون دلیل منطقی، سفر و برنامه‌های کاری‌اش «همه خراب شد». این خواننده پاپ ایرانی افزود «بعد از مراجعه به دادگاه و سپس نوشتن تعهد برای کار نکرده» نیز پاسخی دریافت نکرده است.

او که در آلمان متولد شده و نوازندگی پیانو را از کودکی در این کشور فراگرفته و سپس با بازگشت به ایران، نخستین آلبوم خود را در سال ۸۲ وارد بازار کرد، شامگاه گذشته اعلام کرد با دنیای موسیقی در ایران برای همیشه وداع می‌کند. جهانبخش در اینستاگرام نوشت:

«اینجا دیگه جاى من نیست یعنى من توان بودن در این فضاى سنگین و پر از خشم، کینه، مرگ و درد را ندارم.»

جهانبخش با آلبوم «من و بارون» به شهرت رسید. این البوم در فهذست صد ترانه برتر «رادیو جوان» در سال ۲۰۱۲ جایگاه سیزدهم را به دست آورد. برخی ترانه‌های او که به سیاق پاپ ایرانی در حال و هوایی رمانتیک و سرشار از حرمان و غم‌ جدایی اجرا می‌شوند در بین نسل جوان میلیون‌ها مخاطب دارد.

جهانبخش در واکنش به ممنوع الخروجی خود نوشته بود:

 «ترجیح می‌دهم توی خاک خودم باشم وگرنه بچه‌‌ام سیتیزن استرالیاست. خودم متولد آلمان پس فکر کنم نیاز به توضیح نباشد اگه قرار بر رفتن بود خیلی وقت پیش می‌رفتم.»

حاکمیت اما ادعا می‌کند که در خارج از ایران چشم‌اندازی از موفقیت در برابر هنرمندان ایرانی قرار ندارد.

در ایران در حال حاضر تحت تأثیر قیام،  و به دلیل کشتارها و سرکوب‌ها سالن‌های سینما و تماشاخانه‌ها و کنسرت‌ها از رونق افتاده‌اند. وزیر ارشاد اسلامی از هنرمندان موسیقی خواسته بود فعالیت هنری خود را از سر بگیرند اما آن‌ها تمکین نکردند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی