مسعود نقره‌کار: «بنیاد آینه»، ماندگارترین کارِ داریوش اقبالی

بنیاد آدینه برای کمک به مبتلایان به بیماری اعتیاد توسط داریوش اقبالی، خواننده سرشناس موسیقی پاپ ایران بنیان گذاشته شده است. مسعود نقره‌کار، نویسنده و روانپزشک و از کوشندگان آزادی بیان در معرفی خدمات این بنیاد می‌نویسد:
«بنیاد آدینه از هنگام تاسیس تاکنون با تهیه و پخش هزاران ساعت برنامه آموزشی رادیو و تلویزیونی، ده‌ها سمینار آگاهی‌دهنده رایگان، برگزاری گردهمایی راهیان دنیای بهبودی، و سمینارهای مختلف در بارۀ اعتیاد، معتادان و خانواده‌های آن‌ها و دیگر آسیب‌های اجتماعی، ارائه برنامه‌های آگاهی دهنده در سطح مدارس و دانشگاه‌ها، چندین تارنمای آموزشی، تدارک کمپین درخت کاری و کمپین یاری‌رسانی به کودکان کار، خیابان و بدسرپرست، تأسیس یک مرکز اطلاعاتی در رابطه با آسیب های اجتماعی ، به ویژه اعتیاد، گام برداشته است.»

متن کامل معرفی بنیاد آینه به قلم مسعود نقره‌کار:

 داریوش- داریوش اقبالی- به اعتبار آثارش از برجسته‌ترین و محبوب‌ترین  خوانندگان سرزمین‌مان است. فرهیخته‌ای با صدائی دلنشین، صدای عشق به انسان و آزادی، صدای اعتراض و مقاومت، و هیابانگ و فریاد رنج و بی‌دادی که بر انسان رفته است. برخی از ترانه‌هائی که داریوش  با همکاری و همراهیِ چهره‌های شاخص و گرانمایۀ شعر و ترانه و موزیک خوانده  سرود و صدای آواز آزادی در میهنمان شده‌اند. داریوش شخصیتی اجتماعی و فرهنگی، و شخصیتی‌ست که سیاست نیز زندگی‌اش بوده است، وی در زمرۀ انگشت شمار خوانندگانی‌ست که هنرش با ارزش‌های زیبائی شناسانه‌ی هنری خلاق و مانا، فراسوی گستره‌ی هنر کارکردهای اجتماعیِ و رویکردهائی روشنگرانه، حقوق بشری و سیاسی داشته و دارد.

این حنجرۀ زخم‌خورده از آزادی‌ستیزی و آزاده‌کُشی، با این باور که ” زخم‌های جامعه متعلق به فرد فرد ماست” از همه هموطنان دعوت کرده است در پرتو همبستگی، با “در کنار هم و با هم بودن براین زخم‌ها مرهم  و درمان‌شان باشیم”، به ویژه زخمی که از مهم ترین آسیب‌های اجتماعی بر پیکرایران ماست.

در میان پُرشمار کارهای ارزشمند داریوش، بنیانگذاری” بنیاد آینه”، از مانده‌گارترین کارهای وی در عرصه فعالیت اجتماعی و فرهنگی‌ست. داریوش شجاعانه و صادقانه از اعتیادش به مواد مخدر، و رنجی که از این بیماری می‌کشید سخن گفت، هم خود را از این رنج جانکاه رهانید، و هم ستایش‌برانگیز تصمیم گرفت برای پیشگیری از ابتلا به اعتیاد و درمان و کاهش رنج معتادان گام بردارد.

بنیاد غیر انتفاعی آینه در آستانه سال ۲۰۰۰ با پا نهادن داریوش به عرصه ترک اعتیاد و پا نهادن به دنیای بهبودی، با هدف یاری‌رسانی به معتادان، و با کمک افرادی که خود زمانی معتاد بودند، و نیز همکاری داوطلبانه صاحب‌نظران در عرصه روانشناسی، پزشکی، روانپزشکی، و دیگر عرصه‌های علمی و اجتماعی پا گرفت. این بنیاد ” توانمند کردن جامعه با آگاهی، آموزش و پیشگیری” و آگاهی دادن به خانواده های معتادان را کارپایه خود قرار داده است.

بنیاد آینه  آگاهی را کلید آزادی و رهایی از هیولای خانماسوز اعتیاد می‌داند که فقط  گریبانگیر بیمار نیست، ” یک بیماری خانوادگی است، وقتی یک بیمار در خانه هست خانواده بیمار می‌شود و با بهبودی بیمار خانواده هم بهبود می‌یابد.”

بنیاد آدینه از هنگام تاسیس تا کنون با تهیه و پخش هزاران ساعت برنامه آموزشی رادیو و تلویزیونی، ده‌ها  سمینار آگاهی‌دهنده رایگان، برگزاری گردهمایی راهیان دنیای بهبودی، و سمینارهای مختلف در بارۀ اعتیاد، معتادان و خانواده‌های آن‌ها و دیگر آسیب‌های اجتماعی، ارائه برنامه‌های آگاهی دهنده در سطح مدارس و دانشگاه‌ها، چندین تارنمای آموزشی، تدارک کمپین درخت کاری و کمپین یاری‌رسانی به کودکان کار، خیابان و بدسرپرست، تأسیس یک مرکز اطلاعاتی در رابطه با آسیب های اجتماعی ، به ویژه اعتیاد، گام برداشته است.

فعالیت های این بنیاد از سال ۲۰۱۷ به عنوان رسانه آموزشی خارج از کشور گسترش یافت و برنامه های ۲۴ ساعته ارائه داد. بنیاد آینه با همکاری هیأت مدیره، برنامه سازان و خبرنگاران و داوطلبان برنامه های متنوعی در زمینه بیماری جهانی اعتیاد، نقض حقوق بشر، دنیای علم و فلسفه، مراقبه و موسیقی، مستند های آموزشی و تاریخی، کتاب های گویا و دنیای روان درمانگری و روانشناسی به زبان های فارسی، انگلیسی و اسپانیولی را در نقاط مختلف جهان و در هفت روز هفته تهیه و پخش کرده است.

تأسیس یک مثلث سلامت، “مثلثی متشکل از سازمان‌های غیر انتفاعی سالم، رسانه‌ها و فرد فرد جامعه” از هدف‌های بنیانگذار و همراهانِ این بنیاد بوده است، به همین دلیل  از سازمان‌های غیر انتفاعی جهانی دعوت شده است به تیم متخصصین، دست اندرکاران و داوطلبان این بنیاد بپیوندند تا برنامه‌های آموزنده و غنی تری به مخاطبین آینه در سراسر جهان ارائه داده شود.

” یکی از اهداف بنیاد آینه در زمینه فعالیت های انساندوستانه ریشه در پاسداری از استقلال این بنیاد به عنوان  یک بنیاد غیر انتفاعی است ، بنابراین همواره مستقل از هرگونه سازمان های سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی فعالیت کرده است.”

…..

از ” بنیاد آینه” و بانیِ گرانقدر آن داریوش حمایت کنیم، هنرمندی که ” از میان مردم برخاسته تا با آنها همقدم، همصدا و همغصه باشد و با عزمی راسخ از ”من” به ”ما” شدن نزدیک شود، و به مرهم گذاری بر زخم های مشترک جامعه جامه عمل بپوشاند.”

****

بنیاد آینه:www.ayeneh.org

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی