نسخه‌های خطی آثار ادب کهن ایران به شکل «پی دی اف» در کتابخانه کنگره آمریکا

کتابخانه کنگره آمریکا مجموعه‌ای مجازی از نسخه‌های خطی از آثار ادب کهن ایران را در سایت خود به شکل پی دی اف و به طور رایگان در اختیار همگان قرار داده است اما فقط به مدت ۱۰ روز.

نسخه‌های خطی فارسی کتابخانه کنگره آمریکا را مجموعه‌داری به نام کیرکور میناسایان ( ۱۸۷۴- ۱۹۴۴) به سفارش کنگره آمریکا از سراسر خاورمیانه گرد آورده است. در سال ۲۰۱۴ این آثار برای نخستین بار با عنوان «هزار سال کتاب فارسی» به نمایش گذاشته شد. دو سال قبل این آثار در سایت کنگره آمریکا قرار گرفت و اکنون به مدت محدودی به شکل فایل پی دی اف قابل دانلود است.

در مجموعه مجازی کتابخانه کنگره آمریکا علاوه بر نسخه‌های خطی از آثار شناخته‌شده ادب کهن ایران، آثاری مانند شاهنامه فردوسی، گلستان و بوستان سعدی، غزلیات حافظ، مثنوی معنوی، پنج گنج نظامی و اشعار جامی، نسخه‌های خطی آثاری از ادب کهن ایران عرضه شده که در میان عموم مردم چندان رواج ندارد.

«اخلاق ناصری» از مهم‌ترین رساله‌های حکمت عملی اثر خواجه نصیر طوسی، «روضه الصفا» نوشته محمد بن خاوند شاه، «تاریخ نادری» نوشته میرزا مهدی خان منشی استرآبادی -منشی و مورخ نادر شاه افشار و «شاه جهان» و همچنین «کتاب قصه کامروپ» از این آثار است.

نسخه خطی و تذهیب شده «شاه جهان» شرحی به دست می‌دهد از احوال محمد شاه جهان، پنجمین امپراتور سلسلسه گورکانیان هند. تصاویر این کتاب از جمله نقشه‌ای که از آسیا در این اثر منتشر شده، بیانگر درک انسان ایرانی از جهان در قرن هفدهم میلادی است.

 تنوع و تعدد کتاب‌های مذهبی شیعه نیز در این مجموعه چشمگیر است: آثاری مانند روضه الجنه، باب الدین، زیور آل محمد، اعتقادنامه و مناجات‌نامه و مانند آن.

ورود به کتابخانه (+)

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی