آلمان شرایط صدور ویزا برای ناشران ایرانی را دشوار کرد – از ایران هیچ نویسنده حکومتی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور ندارد

افشین شحنه‌تبار، مدیر انتشارات شمع‌ومه  در مصاحبه با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اعلام کرد که در هفتاد و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت هیچ نویسنده‌ای از داخل ایران حضور ندارد.

در سال‌های گذشته وزارت ارشاد اسلامی شرایطی فراهم می‌آورد که چند نویسنده مورد تأیید حکومت برای شرکت در نمایشگاه کتاب فرانکفورت به آلمان سفر کنند. در سال جاری از این خبرها نیست.   

به گفته افشین شحنه‌تبار علاوه بر این به سبب همه‌گیری ویروس کرونا آلمان محدودیت‌هایی برای صدور ویزا قائل شده. نخستین شرط دریافت دو دوز واکسن کرونا و همچنبن تست پی سی آر ۷۲ ساعت  قبل از سفر به آلمان است.

شحنه‌تبار در ادامه مصاحبه با ایبنا گفت سفارت آلمان در تهران شرایط دریافت ویزا را برای ناشران ایرلنی سخت کره است: به شدت سخت کرده‌است:

«پیش از این ویزای “تایپ c” برای این سفر دریافت می‌شد، اما امسال باید ویزای “تایپ d” دریافت شود، این ویزا اصولا به هرکسی داده نمی‌شود و دریافت آن دشوار است. همچنین در دوره‌های گذشته از طرف نمایشگاه فرانکفورت ۲۰۰ تا ۳۰۰ دعوتنامه فرستاده می‌شد، اما امسال دعوت را به ۱۰ نفر محدود کرده‌اند.»

نمایشگاه کتاب فرانکفورت بر خلاف نمایشگاه کتاب لایپزیگ بیشتر جنبه تجاری دارد و برای اقتصاد نشر جهانی مهم است. در دوران همه‌گیری کرونا فروش کتاب در آلمان و سایر کشورهای اروپایی به طور محسوسی افزایش یافت و ناشران با رونق اقتصادی مواجه شدند.

مدیر انتشارات شمع‌ومه در ادامه مصاحبه با ایبنا گفت:

«پیش از همه‌گیری، نمایشگاه کتاب فرانکفورت در هشت سالن بزرگ برگزار می‌شد، هر سالن به اندازه رواق مصلی تهران بود. امسال این نمایشگاه را در سه سالن برگزار می‌کنند، البته سالن‌ها بزرگ هستند اما همین مساله را هم به تغییرات مهم منوط کردند. غرفه‌ها را کوچک کردند و برای ایران غرفه ۴۰ متری در نظر گرفتند. برای همین غرفه شرط‌هایی اعلام کردند؛ مانند اینکه در یک لحظه نباید بیش از ۱۰ نفر در غرفه باشند. حتی درباره چیدمان صندلی‌ها نظر می‌دهند. سال‌های گذشته چنین مسائلی مطرح نبود و غرفه ایران ۲۰۰ متر بود.»

هفتادوسومین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۲۰ تا ۲۴ اکتبر سال جاری در دو نسخه مجازی و فیزیکی برگزار می‌شود. یورگن بوس رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نمایشگاه به شکل تلفیقی با بازدیدکنندگان محدود و با حضور بیش از ۶۰ ناشر از سراسر جهان محدود برگزار می‌شود. در نمایشگاه امسال کانادا مهمان افتخاری این دوره خواهد بود.

جایزه صلح کتابفروشان آلمان نیز هر سال در نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعطا می‌شود.

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی