بانگ – نوا: «سوزن‌بان» نوشته خوان خوزه آره‌اولا با اجرای ژوان ناهید

خوان خوزه آره‌اولا ( Juan José Arreola – ۲۱ سپتامبر ۱۹۱۸ تا ۳ دسامبر ۲۰۰۱)، یکی از مهم‌ترین نویسندگان مکزیک در قرن بیستم بود. مهم‌ترین اثر او مجموعه داستانی است به نام «توطئه» (Confabulario ).

 خوان خوزه آره‌اولا کودک کار بود.

رضا علامه‌زاده درباره او می‌نویسد:

«در دانشنامه‌ای ادبی درباره خوان خوزه آره‌اولا نویسنده فقید مکزیکی خوانده‌ام که گرچه نامش در خارج از آمریکای لاتین کمتر برده شده ولی در واقع از پیشروان سبک رئالیسم جادوئی شناخته می‌شود که بسیار پیشتر از “بورخِس” و “مارکِز”، یعنی یک نسل قبل از آن‌ها، از سبک رئالیسم فاصله گرفت و در قصه‌های کوتاهش، طنز و تخیل و انتقاد اجتماعی را با هم ترکیب کرد. در این قصه کوتاه همین سه خصیصه به شکلی سخت هنرمندانه در هم تنیده شده‌ است.»

  داستان «سوزنبان»ِخوان خوزه آره‌اولا به ترجمه رضا علامه‌زاده را با صدا و اجرای قدرتمند ژوان ناهید می‌شنوید:

ژوان ناهید (۱۳۶۲- تهران) دانش‌آموخته رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت ایران و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشکده هنرهای زیبا است. تاکنون دو مجموعه داستان از او منتشر شده است: «شبِ تیر» و «خوابِ وحش» (نشر ورا، تهران) داستان‌هایی هم از او و در مجلاتی نظیر روزنه فرهنگی، تجربه، عصر جمعه و رادیو زمانه منتشر شده است. ناهید همچنین فارغ‌التحصیل آکادمی بازیگری از شهر شیکاگو آمریکاست و در کنار داستان نویسی به حرفه بازیگری در تئاتر می‌پردازد.

متن داستان

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی