انجمن قلم آمریکا بازداشت «وفادار»، رَپر معترض را محکوم کرد

به گزارش رادیو زمانه، انجمن قلم آمریکا سه‌شنبه ۷ فوریه/ ۱۷ بهمن اعلام کرد بازداشت وفا احمدپور «یک نمونه وحشتناک دیگر از آزار و اذیت ناعادلانه» رپرها و هنرمندانی مانند توماج صالحی و سامان یاسین است که شهامت مخالفت با جمهوری اسلامی را داشته‌اند.

وفا احمدپور دامناب، معروف به «وفادار»، رپر معترض ایرانی، یکشنبه ۱۵ بهمن بازداشت شد. یک منبع آگاه به گروه مشاوران حقوقی «دادبان» گفته بود:

«وفادار، در یک سال گذشته زندگی مخفی داشت، اما شماره تلفنش را پیدا کردند و با او تماس گرفتند. و احضارش کردند، اما چون احضار تلفنی قانونی نیست، او مراجعه نکرد. در چند روز اخیر نیروهای اطلاعاتی به چند محل کار سابق وفا رفتند و سراغش را گرفتند. آن‌ها همچنین به خانه او هجوم بردند و خانواده‌اش را گروگان گرفتند و با او تماس گرفتند که بیا و خودت را معرفی کن. او سرانجام شب گذشته تصمیم گرفت به‌خاطر خانواده‌اش برود و خودش را معرفی کند و ما پس از آن از او اطلاعی نداریم و نگرانش هستیم.»

 بر اساس گزارش رادیو زمانه، ژولی تربو، مدیر پروژه «هنرمندان در خطر» انجمن قلم آمریکا (Artists at Risk Connection)گفته است:

«دولت ایران از قدرت هنرمندان می‌ترسد، زیرا به طور غریزی پتانسیل هنر را برای الهام بخشیدن به شهروندان برای رویای آینده‌ای بهتر و عادلانه‌تر برای همه درک می‌کند.»

وفادار، ۴۰ سال سن دارد و تا پیش از بازداشت با کارگری امرار معاش می‌کرد.

او در پیامی صوتی که سایت مشاوره حقوقی دادبان سه‌شنبه ۱۷ بهمن منتشر کرده، همزمان با ابراز نگرانی درباره خانواده‌اش می‌گوید برای خودش نگران نیست و «فدای سر یه ایران».

این رپر بازداشت‌شده در پیام صوتی خود می‌گوید «آیا زندگی ارزش این را دارد که من ببینم هموطنانم کف خیابان اعتراض می‌کنند و اسم اغتشاشگر بر آنها گذاشته می‌شود؟»

او پیش از بازداشت در ویدئویی تأکید کرده بود که «چیزی جز عدالت» و اعتراض به «تبعیض و نابرابری» نگفته و به عنوان «جزئی از مردم» وقتی دیده که «حق ناحق شد» نتوانسته سکوت کند.

بیشتر بخوانید:

انجمن قلم آمریکا بازداشت دوباره توماج صالحی را محکوم کرد

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی