آیدا عمیدی به قید وثیقه‌‌ سنگین موقتا آزاد شد- احضار و بازجویی دو تن از اعضای کانون

آیدا عمیدی

کانون نویسندگان ایران چهارشنبه ۱۴ دی اعلام کرد آیدا عمیدی عضو هیئت دبیران کانون که ۱۴ آذر با یورش مأموران امنیتی و شکستن در و پیکر منزلش بازداشت شده بود پس از تحمل ۳۰ روز حبس، عصر چهارشنبه از بازداشتگاه اوین با «قرار گروگانگیری حکومتی» موسوم به وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون تومانی موقتا مرخص شد.

علی اسداللهی، کیوان مهتدی، رضا خندان مهابادی، آرش گنجی از اعضای کانون همچنان زندانی اند. از محل نگهداری علی اسداللهی اطلاعی در دست نیست. سایت این شاعر و منشی کانون روز گذشته از دسترس خارج شد.

احضار و بازجویی دو تن از اعضای کانون

کانون نویسندگان ایران چهارشنبه ۱۴ دی اعلام کرد که یکشنبه گذشته (۱۱ دی) نهادهای امنیتی با دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، اکبر معصوم‌بیگی و قارن سوادکوهی، تماس گرفتند و آنان را به یکی از ساختمان‌های وزارت اطلاعات احضار کردند.

این دو عضو هیئت دبیران صبح روز دوشنبه ۱۲ دی‌ به نشانی اعلام‌شده رفتند و ساعت‌ها درباره‌ی مطالب منتشرشده در صفحات مجازی کانون بازجویی شدند.

بر اساس اطلاعیه کانون نویسندگان ایران این بار نیز، «بازجویی‌ها با تهدید و خط ‌و نشان کشیدن برای دبیران کانون همراه بوده است.»

دیدار با خانواده‌ آیدا عمیدی

عصر یکشنبه ۱۱ دی‌ شماری از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، علی صبوری، اکبر معصوم‌‌بیگی، حمیده منصوری، رئوف مرادی و یکی از اعضا، سیامک میرزاده، به دیدار خانواده‌ی آیدا عمیدی شاعر و عضو هیئت‌ دبیران کانون نویسندگان ایران رفتند.

آیدا عمیدی از تاریخ ۱۴ آذر بازداشت شده است. بر اساس اطلاعیه کانون در این دیدار که «در فضایی سرشار از همدلی و همبستگی» گذشت، پدر، مادر و برادر آیدا عمیدی هم حضور داشتند و نگران ادامه‌ی بازداشت و وضعیت بلاتکلیف او بودند.

هفته گذشته دو عضو کانون نویسندگان ایران، روزبه سوهانی (از دبیران کنونی) که از ۱۴ آذر در بازداشت بود و علیرضا آدینه (از دبیران پیشین) که از ۹ آذر در بازداشت به سر می‌برد با قرارهای سنگین گروگان‌گیری موسوم به «وثیقه» تا زمان برگزاری دادگاه از زندان «تهران بزرگ» موقتاً مرخص شدند.

از وضعیت علی اسدالهی (منشی کنونی کانون) که از ۳۰ آبان در بازداشت بوده است هیچ خبری در دست نیست و کیوان مهتدی (عضو کانون و فعال کارگری) نیز که از ۲۸ اردیبهشت در بازداشت بوده و دادگاه او هم برگزار شده هنوز بلاتکلیف است.

دو عضو دیگر کانون، رضا خندان مهابادی و آرش گنجی با وجود شرایط نامساعد جسمانی دوران حبس درازمدت و ظالمانه‌ی خود را سپری می‌کنند.

کانون نویسندگان ایران اعلام کرده با وجود این سرکوب‌ها، بنا ندارد بر اساس منشور و اساسنامه‌ی خود از وظایف‌اش در مبارزه با سانسور و دفاع از آزادی بیان غفلت کند.

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی