شقایق دهقان: اسم این کثافتی که تنفس می‌کنیم هوا نیست

شقایق دهقان

آلودگی هوا راه را بر تنفس شهروندان ساکن کلانشهرهای ایران بسته است. آلودگی هوا در حال حاضر چهارمین علت مرگ‌های زودرس در ایران است و با این حال حاکمیت هیچ اقدام موثری انجام نمی‌دهد.

شقایق دهقان، بازیگر سینما، در نوشته‌ای در اینستاگرام به آلودگی هوا اشاره کرده و نوشته است:

«این کثافتى که خودمون و بچه‌هامون و پدر و مادرهاىِ پیرمون توش تنفس مى‌کنیم، اسمش هر چى هست، هوا نیست! یه سَمِ کثافتِ کشنده‌ایه که انگار داریم قاشق قاشق ازش برمی‌داریم می‌ریزیم تو حلقمون، سَمى که داره با صراحت و رک و بى‌تعارف بهمون می‌گه همینى که هست، باید آرزوىِ یه نفس کشیدنِ عمیق توىِ هواىِ آزاد رو هم به گور ببری.»

 دهقان در ادامه این نوشته آورده است:

  • «هم هوا خیلى آلوده است هم هر چى ویروسِ نحس و مرگ و مریضیه تو این هواى کثافت، دست انداختن گردنِ هم، تو ضیافتِ تسریع‌بخشیدنِ مرگ ما بالاى سرمون می‌چرخن و می‌خندن و می‌رقصن! اى بدبخت ما، اى بیچاره ما.»

خبرگزاری مهر دوشنبه ۱۲ دی گزارش داده است که آلودگی هوا در کلانشهرهای ایران تشدید شده و در تهران، به نقطه بحرانی رسیده است. به طوری که مدارس و دانشگاه‌ها غیر حضوری شده‌اند و برخی از خانم‌های کارمند واجد شرایط، دورکار شده‌اند. طبعا با توجه به مقاومت زنان ایرانی در برابر حجاب اجباری و وحشت حاکمیت از بالا گرفتن اعتراضات هم آلودگی هوا و هم شیوع مجدد کرونا در موج هشتم مطلوب حاکمیت سرکوبگر است.

شقایق دهقان این نوشته را همراه با عکسی از خودش بدون حجاب اجباری و به فراخور موضوع با ماسک بر دهان منتشر کرده است.

شقایق دهقان آذر سال جاری به اتهام «هنجارشکنی» به دادسرای اوین احضار شده بود.  

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی