بانگ‌نوا – حامد اسماعیلیون: در این خانه برف می‌بارد، خاطرات یک بازمانده

حامد اسماعیلیون

حامد اسماعیلیون، نویسنده سرشناس و از دادخواهان قربانیان پرواز پی اس ۷۵۲ که با دو موشک سپاه پاسداران در آسمان تهران منهدم شد، پاییز سال جاری کتاب «در این خانه برف می‌بارد» (خاطرات یک بازمانده) را در انتشارات پری‌را در تورنتو منتشر کرد. 

اسماعیلیون در صفحه فیسبوک خود نوشت:

    «این کتاب خاطرات شخصی من از روزی‌ست که پریسا به زندگی‌ام آمد تا ساعتی که او و دخترمان ری‌را توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به قتل رسیدند. بیست سال زندگیِ زیبا که به دست جنایتکاران ناتمام ماند.»

«در این خانه برف می‌بارد» پنج فصل دارد: پریسا، مهاجرت، سرگیجه، ری‌را و تاریکی، همراه با عکس و ضمایمی که می‌بایست جنایت را مستند کنند.

ف دشتی در مقاله‌ای در بررسی این کتاب می‌نویسد:

در کتاب «در این خانه برف می‌بارد»، عزیزانِ به قتل رسیده بر جسم و جان نویسنده تأثیر گذاشته و او را به زمان دیگری پرتاب کرده‌اند. […] آنچه به نظر می‌رسد برای حامد از دست دادن پریسا یا ری‌را است، در واقع از دست دادن نه تنها پریسا و ری‌را، بلکه از دست دادن ارتباط همه جانبه بین حامد و “پریسا-ری را” است. […]   عدم پذیرش جنایت از سوی حاکمیت، روند سوگواری را از سیر طبیعی خود بیرون می‌راند. آنتی گونه و الکترا برای به جا آوردن مراسم سوگواریِ پدرانشان مجبور می‌شوند قانون ستمگر را زیرپا بگذارند. فرق این دو تراژدی با انهدام هواپیمای پی اس ۷۵۲ در این است که آنجا اقتدار جنایتش را لاپوشانی نمی‌کند. البته اظهار پشیمانی هم در کار نیست. و اینجا از بیخ و بن یک انکارِ بیشرمانه در جریان است. این است که بدون دادخواهی، بدون به زانو درآوردن حاکمیت برای اعتراف به تمام جنایاتی که در این چهل و چند سال مرتکب شده است، اشباح مردگانمان -همچنانکه در نمایشنامه‌ی هملت- آرام نمی‌گیرند، بازمی‌گردند و پرسشگرانه چشم در چشم ما می‌دوزند. [منبع نقل]

در همین زمینه:

سندی از دادخواهی: «در این خانه برف می‌بارد» (خاطرات یک بازمانده) نوشته حامد اسماعیلیون در نشر پری‌را

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی