سندی از دادخواهی: «در این خانه برف می‌بارد» (خاطرات یک بازمانده) نوشته حامد اسماعیلیون در نشر پری‌را

حامد اسماعیلیون، نویسنده سرشناس و از دادخواهان قربانیان پرواز پی اس ۷۵۲ که با دو موشک سپاه پاسداران در آسمان تهران منهدم شد، اعلام کرده است که تا پاییز سال جاری کتاب «در این خانه برف می‌بارد» (خاطرات یک بازمانده) را در انتشارات پری‌را در تورنتو منتشر می‌‌کند.

اسماعیلیون در صفحه فیسبوک خود نوشت:

«این کتاب خاطرات شخصی من از روزی‌ست که پریسا به زندگی‌ام آمد تا ساعتی که او و دخترمان ری‌را توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به قتل رسیدند. بیست سال زندگیِ زیبا که به دست جنایتکاران ناتمام ماند.»

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراینی بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ به‌ فاصله کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران با شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ۱۶۴ ایرانی جان باختند.  پریسا اقبالیان همسر و ری‌را اسماعیلیون (۹ ساله) تنها فرزند حامد اسماعیلیون در این حادثه جنایتکارانه جان خود را از دست دادند.

«در این خانه برف می‌بارد» پنج فصل دارد: پریسا، مهاجرت، سرگیجه، ری‌را و تاریکی، همراه با عکس و ضمایمی که می‌بایست جنایت را مستند کنند.

 انتشارات پری‌را این کتاب را همراه با دو کتاب دیگر‌ فقط در نسخه‌ کاغذی منتشر می‌کند و در تورنتو و سایر شهرهای کانادا در رونمایی‌هایی این کتاب‌ها با حضور اسماعیلیون معرفی خواهند شد. تمام عواید فروش این کتاب‌ها هم به انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی اس۷۵۲ اهدا خواهد شد.

اسماعیلیون در نوشته دیگری در فیسبوک نوشته است:

«پیام‌های بسیاری دریافت کردم که تکلیف رساندن کتاب‌ها به ایران (و البته افغانستان) چه می‌شود. اول این‌که مرا ماموریتی‌ست با این کتاب‌ها که خوب است در خارج از کشور به پایان برسانم. باید رفت و در جاهایی سخن گفت تا سموم گردهمایی‌های به اصطلاح ضدجنگِ مُشتی هنرفروش زدوده شود. اگر پی‌دی‌اف را از همان ابتدا بر اینترنت بگذارم این ماموریت بی‌اثر می‌شود.

دوم این‌که قصدم جمع‌آوری مبالغی برای انجمن پرواز هم هست وگرنه از ابتدا به رایگان کتاب‌ها را بر اینترنت می‌گذاشتم که می‌دانم این سه کتاب در پیشگاه تاریخ ادبی آن سرزمین ارزش چندانی ندارد.

سوم این‌که کتاب راه خودش را پیدا می‌کند. چه بهتر که دادزن‌های میدان بیست و چهارم اسفند و کتاب‌فروش‌های دستفروش که در بساط‌شان کتاب ممنوعه بسیار است آن را بفروشند، حلال‌تر از حلال، که ناشران من چون بسیاری دیگر چندین سال است فراموش کرده‌اند من هنوز زنده هستم و هر نویسنده‌ای را حق‌التحریری‌ست حتا اگر بخواهم آن را به خیریه‌ای اهدا کنم. گفتند مُرده است. گفتند نگران نباشید می‌میرد.

چهارم این‌که انتشارات پری‌را منم و یک میز تحریر و یک تکه کاغذ که مجوز آن است و تعدادی رفیق که کمکم می‌کنند. دفتر و دستکی ندارد و زمان می‌خواهد تا سرپا شود.

و آخر این‌که من بر این درد دو سال و نیم است صبر کرده‌ام. از شما هم می‌خواهم چند ماهی صبر پیشه کنید. پاییز که به نیمه رسید و زنده باشم، سفر اولیه‌ی این کتاب‌ها تمام خواهد شد و قطعا تا سالگرد سوم راهی پیدا می‌کنم که از آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین مسیر کتاب‌ها به دست شما در ایران برسد. شاید نشستم و در این کلاب‌هاوس که می‌گویند همه را برای‌تان خواندم که سفر اصلی کتاب‌ها اغلب از ماه‌ها بعد از انتشارشان آغاز می‌شود. ممنون از لطف بیکران شما‌.»

در همین زمینه:

تجمع تورنتو با سخنرانی حامد اسماعیلیون و حمایت۹۰ کارتونیست و ۷۰ نفر از روزنامه‌نگاران ‌کرد از اعتراضات خوزستان

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی