تجمع تورنتو با سخنرانی حامد اسماعیلیون و حمایت۹۰ کارتونیست و ۷۰ نفر از روزنامه‌نگاران ‌کرد از اعتراضات خوزستان

بیش از ۹۰ کارتونیست و  ۷۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران ‌کرد حمایت خود را از اعترضات خوزستان اعلام کردند. در تجمع تورنتو، حامد اسماعیلیون، نویسنده و سخنگوی انجمن جانباختگان «پرواز ۷۵۲» در سخنانی ضرورت مقاومت در برابر بیدادگری را یادآوری کرد.

بیش از ۹۰ کارتونیست در بیانیه‌ای که با عنوان «پویش هنر برای خوزستان» منتشر شده است، حمایت خود را از اعتراضات مردم خوزستان اعلام کردند.

کارتونیست‌ها در این بیانیه اعلام کرده‌اند:

«ما کارتونیست‌ها زبانمان تصویر است. آن را با طنز می‌آمیزیم و حرفمان را می‌زنیم. اما کدام طنز؟ چه طور می‌توان این شرایط را دید و سراغ طنز رفت؟ چطور می‌توان خندید و چه طور می‌توان خنداند؟ طرح‌هایمان تلخ است. آینه‌ای در دستانمان گرفته‌ایم و این تلخی، انعکاس چیزی است که می‌بینیم.»

 ۷۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران ‌کرد نیز شنبه دوم مرداد با انتشار بیانیه‌ای ضمن «همدل و هم‌صدا» دانستن خود با معترضان خوزستان، از حکومت ایران خواستند به مطالبات معترضان پاسخ دهد. این فعالان و روزنامه‌نگاران ضمن ابراز همدردی با مردم و با خانواده‌های جان‌باختگان، خواستار آزادی بازداشتی‌ها شدند. امضاکنندگان بیانیه این پرسش را مطرح کرده‌اند:

«فارغ از این همه معضل و بحرانی که این خطه با آن درگیر است، پرسش اینجاست چرا خوزستان به چنین روزی برسد که ابتدایی‌ترین حق خود را که همانا آب است را با هزینەای بسیار طلب کند.»

نهمین شب اعتراضات خوزستان

شامگاه جمعه یکم مرداد در نهمین شب اعتراضات شهرهای خوزستان به بی‌آبی با وجود بازداشت‌های گسترده و استقرار نیروهای امنیتی و یگان‌های ویژه در بسیاری از مناطق، مردم معترض در اهواز از جمله کوی علوی و کمپلو و همچنین شهرهای ماهشهر، سوسنگرد و شادگان باردیگر به خیابان آمده و به اعتراضات خود ادامه دادند.

منابع محلی گفتند پس از آنکه نیروهای امنیتی شماری از معترضان مجروح شده در جریان تظاهرات چند شب گذشته را در بیمارستان‌های اهواز و ماهشهر بازداشت کردند، بسیاری از معترضانی که به ویژه با سلاح‌های ساچمه‌زن یگان ویژه مجروح شده‌اند از مراجعه به بیمارستان خودداری کرده‌اند.

به گفته منابع محلی، خیابان‌های اصلی سوسنگرد در شبانه روز گذشته مملو از خودروی نظامی و انتظامی و ضدشورش بوده، قطع اینترنت و خاموشی گسترده برق نیز در این شهر اعمال شده و «حکومت نظامی اعلام نشده» در سوسنگرد برقرار شده است.

تجمع تورنتو در حمایت از خوزستان

همزمان با این تحولات شماری از ایرانیان ساکن تورنتو کانادا و طرفداران جریان‌های مختلف سیاسی به همراه تعدادی از خانواده‌های جانباختگان «پرواز ۷۵۲» و جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان تجمع کردند.

در این تجمع حامد اسماعیلیون، نویسنده و سخنگوی انجمن جانباختگان «پرواز ۷۵۲» در سخنانی پرشور، ضرورت مقاومت در برابر بیدادگری را یادآوری کرد. او در بخشی از سخنان خود  گفت:

«ما فقط جنازه خاک می‌کنیم! جنازه‌ی نور و خورشید، جنازه صلح و آبادی و زندگی، چهل و چند سال است که خانه پُر از عزاست اما دیگر وقت عزا نیست، آنچه باقی‌مانده خشم ماست، باید داد اینهمه بیداد ستانده شود.»

آویشن قشنگ نیست (۱۳۸۷) نوشته اسماعیلیون برنده جایزه بهترین مجموعه داستان اول در بنیاد گلشیری شد.

دکتر داتیس  (۱۳۹۱) نخستین رمان اسماعیلیون نیز جایزه بنیاد گلشیری را به دست آورده است.   

قناری‌باز (۱۳۸۹)، گاماسیاب ماهی ندارد، توکای آبی (۱۳۹۷) که توسط نشر مهری در لندن منتشر شد از دیگر آثار حامد اسماعیلیون است.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی