کاظم سادات اشکوری: ۴۱ سال است از حقوق مادی و بیمه محروم شده‌ام، در هشتاد و سه‌سالگی نمی‌توانم بروم کارگری

خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با کاظم سادات اشکوری، شاعر سرشناس برای گفت‌وگو درباره ادبیات شفاهی تماس گرفته. اشکوری در پاسخ گفته است:     

«شما با خود فکر کرده‌اید که با فلانی که می‌خواهید صحبت کنید، چطور زندگی می‌کند؟ ۴۱ سال است از حقوق مادی و بیمه محروم شده‌ام. قبلا دو سه کتاب درمی‌آوردم و چندرغاز حق تألیف می‌دادند و هفت – هشت کتاب ویرایش می‌کردم تا چیزی دستم بیاید. الان این‌ها تعطیل شده‌، هر روز هم که می‌روی چهار قلم وسیله بخری، می‌بینی قیمت‌ها چندبرابر شده است. این مسأله‌ بزرگی است. من اهل این کشورم و همه عمرم را در این کشور گذرانده‌ام. ۸۳ سالم است و نمی‌توانم بروم کارگری کنم. کجای دنیا چنین چیزی است؟»

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد میانگین قیمت کالاهای فرهنگی در یک سال گذشته، ۴۲,۱ درصد گران شده است. مرکز آمار ایران در آخرین گزارش هزینه و در‌آمد خانوار سهم کالاهای فرهنگی و تفریحی و آموزش از سبد هزینه خانوار را کمتر از دو درصد اعلام کرده بود. در فاصله مرداد تا شهریور سال جاری، یعنی تنها در یک ماه میانگین قیمت برق و آب، و شیر، پنیر و تخم مرغ به عنوان مواد غذایی ارزان و پُرمصرف بیشتر از ده درصد افزایش یافته. کاظم سادات اشکوری در ادامه مصاحبه با ایسنا گفته است:

 «من توقعی از کسی و آقایان وزارت ارشاد ندارم زیرا اگر قرار بود کاری کنند، در این ۴۱ سال می‌کردند. توقعی ندارم. شاید ۵۰ درصد از دوستان من از این کشور رفته‌اند اما من ماندم، می‌توانستم زمانی که عذرم را از کار اداری خواستند، بروم اما ماندم زیرا عاشق فرهنگ این مملکت هستم.»

کاظم سادات اشکوری، شاعر و پژوهشگر ادبیات عامه بیش از ۶۵ سال است که قلم می‌زند و حدود ۵۰ کتاب در حوزه ادبیات و مردم‌شناسی دارد.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی