احمد بارکی‌زاده: طراحی «رستم»

اغراق نکرده‌ایم اگر بگوییم رستم از شاخص‌ترین شخصیت‌های ادبیات حماسی ایران مظهر انسان کامل ایرانی‌ست که در هفت‌خوان به تعالی می‌‌رسد. او از برخی ویژگی‌های ظاهری و برخی ویژگی‌های شخصیتی برخوردار است. در مکاتب مختلف نگارگری و نقوش کاشی‌کاری ظاهر رستم به شکل‌های مختلفی ترسیم شده. احمد بارکی‌زاده، نقاش معاصر هم تصور خودش از رستم را روی کاغذ آورده است. او در این ویدیو فرآینده چهره‌نگاری از رستم را شرح می‌دهد:  

احمد بارکی زاده که در سال ۱۳۴۸ در خرمشهر متولد شده فارغ‌التحصیل رشته مجسمه‌سازی مانیومنت از دانشکده هنر و دیزاین در خارکف اکراین است و در حال حاضر در برلین سکونت دارد.

حمید فرازنده در نقد آثار بارکی‌زاده می‌نویسد:

«بارکی‌زاده بیان ظریف اما پیچیده‌اش را با خطوطی ساده و به ظاهر خشن خلق می‌کند، چنان که ایده‌هایی که بیان آنها تا آن لحظه غیرممکن به نظر می‌رسید، در دست او به نرمی اهلی می‌شوند و جلو دیدگان ما نه برای آنکه تماشایشان کنیم، که بیشتر برای اینکه آنها ما را با نگرشی پر سوال تماشا کنند، قرار می‌گیرند: پرسش آنها از ما این است: تو کجای این وضعیت ایستاده‌ای؟»

بیشتر بخوانید:

حمید فرازنده: راز خطوط شتابان احمد بارکی‌زاده

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی