شبی با حسن حسام در فرانکفورت آلمان با شعرخوانی، داستانخوانی و نمایش فیلمی از احمد نیک‌آذر  

کارگاه شعر و قصه فرانکفورت و کانون فرهنگی – هنری اندیشکده فرانکفورت – ماین اعلام کردند جمعه ۲۳ ژوئن در آستای دانشگاه گوته فرانکفورت برنامه ای برای حسن حسام، شاعر و نویسنده تبعیدی مقیم فرانسه برگزار می‌کنند.

در این برنامه هفت کتاب داستان و شعر از آثار حسن حسام که در نشر مهری در لندن منتشر شده، اجمالاً معرفی می‌شود، فیلم «باران می‌بارد اینجا برقص» ساخته احمد نیک‌آذر در گفت‌وگو با حسام درباره نحوه آشنایی‌اش با ادبیات به نمایش درمی‌آید.

در ادامه برنامه کارگاه شعر و قصه فرانکفورت و کانون فرهنگی – هنری اندیشکده فرانکفورت حسام اشعاری را همراه با شمار دیگری از شاعران حاضر در این برنامه می‌خواند. سرانجام او داستان «رنگین‌کمان»،‌اش را که برای کیان پیرفلک و از زبان مادر کیان نوشته و پیش از این در مجموعه جانباختگان کودک در نشریه ادبی بانگ به شکل چندرسانه‌ای منتشر شده برای حاضران می‌خواند. این داستان هم نخستین نمونه‌ از داستان‌هایی درباره کودکان جانباخته در قیام است. به این ترتیب می‌توان گفت مهم‌ترین موضوع شب داستانخوانی و شعرخوانی حسام با شعر «رنگین کمان» دادخواهی در گستره چهل سال حاکمیت جمهوری اسلامی‌ست.

حسن حسام، متولد ۱۳۲۴ در رشت کارمند سابق اداره آب و برق بود. اولین آثارش را در دهه ۱۳۴۰ در «بازار، ویژه هنر و ادبیات» به چاپ رساند. «بعد از آن سال‌ها» (۱‍۳۵۲) و «کارنامه احیا» (۱۳۵۵) از آثار او در سال‌های قبل از انقلاب است. از او به تازگی مجموعه شهر «رنگین‌کمان» به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه در یک مجلد در نشر مهری با طرح چشم‌نوازی از همایون فاتح منتشر شده است. «سروده‌های خیابانی» اشعار حسام متأثر از قیام ملت ایران از دیگر آثار او در نشر مهری‌ست.

اسفندیار کوشه در نقدی بر این کتاب می‌نویسد:

«او شاعر و نویسنده‌ای‌ست که بیش از هرچیز از اجتماعش تاثیر می‌گیرد. در میان کتاب‌های داستان و شعر حسام رد این دغدغه‌ها را می‌توان گرفت تا به  شعرهایی رسید که زیر پوسته‌ی سختشان، فریاد شاعری با شعرهایی روان و سلیس پنهان است»:

غافل که شعرِ شاعرِ مردم

بهار گم‌شده در قله‌ی زمستان است

سرود سرکش شیدایی

                      ترانه‌ی عشق است

آگهی

رنگین‌کمان فرداست

                       در آفتاب‌خیزان

ندای دلکش آزادی‌ست

در کوچه و خیابان

در مشت‌ها و دهان‌ها

در طغیان

( این‌جا برقص   ۱۳۹۷ نشر مهری ص ۴۵)

در همین زمینه:

کابوس قتل عام زندانیان سیاسی- حسن حسام: «باران می‌بارد!»

حسن حسام: رنگین کمان

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی