ترانه علیدوستی، بازیگر سرشناس بازداشت شد

ترانه علیدوستی

به گزارش رادیو زمانه، نزدیکان ترانه علیدوستی اطلاع داده‌اند که نیروهای امنیتی شنبه ۲۶ آذر پس از تفتیش خانه این بازیگر سرشناس سینمای ایران او را بازداشت کرده‌اند. مطابق معمول نهاد بازداشت‌کننده، اتهامات علیدوستی و محل نگهداری او فعلا مشخص نیست.   

سمیه میرشمسی عضو هیات پنج نفره رسیدگی به خشونت علیه زنان سینماگر، در توییتر خود خبر بازداشت علیدوستی را تایید کرده است. خبرگزاری امنیتی تسنیم نوشت: ترانه علیدوستی به دلیل اقدامات خود در جهت انتشار مطالب کذب و تحریف شده و تحریک به آشوب و حمایت از جریان‌های ضدایرانی بازداشت شده است.

خبرگزاری قوه قضائیه نیز نوشته است:

«ترانه علیدوستی که در مورد برخی ادعاهای مطرح‌شده‌اش مستندی و سندی را ارائه نکرد، ساعتی پیش به دستور مقام قضایی بازداشت شد.»

جمهوری اسلامی در شرایط کنونی به ضرب سرکوب‌های خونین و بازداشت‌های گسترده و با صدور احکام اعدام، در پی بازیافت بخشی از حاکمیت از دست رفته خودش است. محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی ایران، سینماگران معترض را با صراحت به «برخورد قضایی» تهدید کرده بود. او در اختتامیه جشنواره «‌سینما حقیقت» در واکنش به همراهی حمید‌ فرخ‌نژاد با خیزش انقلابی مردم ایران و دیکتاتور خواندن علی خامنه‌ای، خطاب به او گفته بود:

«حق ندارید به رهبر و پیر و مرشد ما توهین کنید. اینجا هنوز جمهوری اسلامی است.»

ترانه علیدوستی به دنبال وقوع قیام ژینا با انتشار عکسی از خود بدون حجاب اجباری در حالی که نوشته‌ای با شعار «زن، زندگی، آزادی» (ژن، ژیان، ئازادی) در دست داشت از حرکت اعتراضی مردم ایران حمایت کرد.

علیدوستی بعد از اجرای حکم اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود:

«حالا بنشینید و منتظر عواقب این خونخواری باشید.»

علیدوستی یادآوری کرده بود:

«هر سازمان بین‌المللی که شاهد این خونریزی است و اقدامی نمی‌کند، مایه ننگ بشریت است.»

او قبل از آن هم با شجاعت نوشته بود در ایران می‌ماند:

«در ایران می‌مانم. دست از کار می‌کشم، کنار خانواده‌های کشته شدگان می‌ایستم، برای خانه‌ام، می‌جنگم و برای ایستادن پای حقم هر هزینه‌ای که باشد، می‌دهم.»

 پیش از ترانه علیدوستی، شماری از بازیگران زن شناخته‌شده سینما و تلویزیون مانند هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی نیز بازداشت و بعدتر با قرار وثیقه آزاد شدند. در حال حاضر بسیاری از سینماگران ایرانی ممنوع از کارند. اما شمار آن‌ها معلوم نیست.

ترانه علیدوستی در واکنش به اعلام ممنوع الکاری تعدادی از بازیگران سینما نوشته بود:

«می خواهید پنج شش نفرمان را بی‌محاکمه و بدون جرم، ممنوع‌الکار کنید. اما ممنوع از چه کاری؟ چه رقت بار که این امر بناست قیمتش عمر و سرمایه افراد باشد. عملی تا این حد عبث. چیزی که مرتکبش هستید قانون مداری نیست. قانون به شما حق گرفتن شغل از کسی که مجرم نباشد نداده است. آن چه مرتکبش هستید اعمال زور است. با بادی به غبغب قصد دارید اسم بدها را اعلام کنید. تا با تهدید معاش آنها عبرتی برای بقیه بسازید، بلکه قافیه از دست نرود که از دست رفته است.

این بازیگر سینمای ایران دو سال پیش با شکایت نیروی انتظامی، به پنج ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم به مدت دو سال تعلیق شد.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی