علیرضا آبیز در مصاحبه با بی بی سی فارسی: تاکید بر ضرورت دفاع از حقوق کودکان در برابر تهاجم نیروهای سرکوبگر به مدارس

علیرضا آبیز، پوستر: ساعد

کانون نویسندگان ایران در پایان پنجمین هفته اعتراضات سراسری، ضرب و جرح و قتل کودکان از سوی نیروهای امنیتی را محکوم کرده و آن را از سیاه‌ترین برگ‌های کارنامه جمهوری اسلامی توصیف کرده. علیرضا آبیز، نویسنده و شاعر و از دبیران نشریه ادبی بانگ در مصاحبه با بی بی سی فارسی یادآوری کرد دفاع از حقوق کودکان و نوجوانان وظیفه وجدانی و اخلاقی آحاد جامعه از جمله نویسندگان و شاعران است.

چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ در اردبیل، پس از آنکه تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه شاهد در اعتراض به اجبار برای اجرای سرود حکومتی «سلام فرمانده» دست به اعتراض زده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» و شعارهای ضدحکومتی سر دادند، نیروهای لباس شخصی به این مدرسه حمله کرده و پس از ضرب‌وشتم دانش‌آموزان، از جمله اسراء پناهی، تعدادی از آنها را دستگیر کردند.

اسراء پناهی، دختر نوجوان در جریان این حمله به‌شدت زخمی شد و در پی آن در بیمارستان جان باخت. کانون نویسندگان ایران در واکنش به حمله به مدارس از جمله به مدرسه شاهد اردبیل نوشته است:

«هجوم نیروهای امنیتی به مدرسه و زندان و ضرب و جرح و قتل کودکان و زندانیان، فاجعه‌ای فراتر از کشتار معترضان در خیابان‌هاست. حاکمیت در این مرحله از سرکوب همچون همیشه با انکار واقعیت، شایعه‌پراکنی و تحریف افکار عمومی در کار خنثی کردن کوشش تشکل‌ها و گروه‌های مردمی برای بیان حقیقت است.»

آبیز در ادامه این مصاحبه به بازداشت‌های گسترده از جمله بازداشت آتفه چهارمحالیان، شاعر و فعال حقوق کودک نیز اشاره می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی