جنبش «زن، زندگی، آزادی» به بحث درباره حجاب در فرانسه دامن زد

یکشنبه ۲ اکتبر/۱۰ مهر: اعتراضات بزرگ در میدان جمهوری پاریس در حمایت از جوانان دلیر ایرانی

بیش از پانزده هزار نفر از مردم فرانسه همراه با شمار زیادی از ایرانیان مقیم پاریس یکشنبه ۲ اکتبر/۱۰ مهر در میدان جمهوری پاریس راهپیمایی کردند تا حمایت خود را از معترضان ایرانی که در واکنش به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی به خیابان‌ها آمده‌اند، به نمایش بگذارند.

گروه‌های فمینیستی فرانسوی، سیاستمداران برجسته و ایرانیان مقیم این کشور همچنین انجمن پویا با انتشار فراخوان‌هایی از معترضان به سرکوب جوانان دلیر ایرانی دعوت کرده بودند در راهپیمایی در شرق پاریس شرکت کنند.  

تظاهرکنندگان همزمان با سر دادن شعار «زن، زندگی،‌ آزادی» نام مهسا امینی را بارها فریاد زدند و شعار «نه به حجاب اجباری» را تکرار کردند.

هو شدن ساندرین روسو، نماینده پارلمان فرانسه، هنگام سخنرانی در تجمع ایرانیان در پاریس بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های این کشور داشته است.

 برخی از شرکت‌کنندگان خواستار خروج این نماینده از تجمع شدند.

این نماینده فرانسوی که از حوزه پاریس به پارلمان راه یافته و تحصیلات او در زمینه بوم‌شناسی است، پیش از این به دلیل تسامح در برابر حجاب اسلامی زنان در فرانسه مورد انتقاد قرار گرفته بود.

روسو صبح دوشنبه در مصاحبه با فرانس اینتر گفت:

«زنان ایرانی می خواهند آزاد باشند تا هر طور که می خواهند لباس بپوشند.»

 ساندرین روسو تصریح کرد:

«حتی اگر حجاب را نوعی بردگی بدانیم و به نظر من حجاب یک لباس جنسیتی است، پرداختن در چارچوب سلطه مردانه به مظلومان و نه ستمگران، همیشه اشتباه است.»

راه‌پیمایی روز یکشنبه در پاریس، یکی از بزرگ‌ترین و تازه‌ترین تظاهرات اعتراضی در فرانسه در حمایت از معترضان ایرانی بود.

ایرانیان و شهروندان دیگر نقاط جهان نیز روز شنبه با برگزاری راه‌پیمایی در بیش از ۱۵۰ کشور، از اعتراضات جاری در ایران حمایت کردند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی