در سوگ بکتاش آبتین- برخی واکنش‌ها: بیانیه دبیرخانه و داوران جایزه مهرگان ادب؛ فراخوان کانون نویسندگان ایران (در تبعید) و انجمن قلم

مدیر و ۲۲ تن از داوران جایزه مهرگان به مرگ دلخراش شاعر و هنرمند آزادی‌خواه ایران بکتاش آبتین اعتراض کردند. کانون نویسندگان ایران (در تبعید) و انجمن قلم از ایرانیان آزادیخواه دعوت کردند در یک تجمع اعتراضی در ونکوور شرکت کنند.

بکتاش آبتین، نویسنده ایرانی، با اتهاماتی مانند عضویت در کانون نویسندگان ایران و حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای به ۶ سال زندان محکوم شد و پس از دو بار ابتلا به کرونا و وخامت حال او در زندان، خانواده‌اش موفق شدند ۲۲ آذر سال جاری برای او مرخصی بگیرند و به بیمارستان منتقلش کنند. پزشکان برای نجات جانش، او را در اغمای مصنوعی بردند اما درمان موثر نبود و او سرانجام در اثر پیامدهای ابتلا به کرونا در زندان‌های کرونایی ایران در بیمارستان ساسان درگذشت. پیکر بی‌جان شاعر را زیر فشار مأموران امنیتی یکشنبه گذشته دفن کردند.

دبیرخانه و داوران جایزه مهرگان ادب و علم با انتشار بیانیه‌ای نوشت:

نالم ز دل چو نای من اندر حصارٍ نای
پَستی گرفت همت من زین بلند جای
مسعود سعد سلمان

شاعر دهانش دوخته شد.
بکتاش آبتین قلم از دست فرو گذاشت.
سرودن شعر «حبسیه» یا زندان‌نامه‌ها را مسعود سعد سلمان قرن‌ها پیش در قلعۀ خوفناک «نای» که در آن زندانی بود و شکنجه می‌شد، آغاز کرد.
دریغ و درد،
در سرزمین ما هنوز سرنوشت اهل قلم و اندیشه با سرنوشت مسعود سعد سلمان گره می‌خورد؛
هنوز قلم شاعر شکسته، دهانش دوخته و سنگ مزار او خرد می‌شود.
همین دیروز بود،
بکتاش با پاهایی در غل و زنجیر به تخت زندان بسته شده بود و با کتابی در دست شعر می‌خواند.
صدای او را نشنیدید؟
از دوردست نمی‌آید،
پشت در است.

امضاکنندگان این بیانیه عبارت‌اند از:

حسین آتش‌پرور، قباد آذرآیین، جواد اسحاقیان، هلن اولیائی‌نیا،مانی پارسا، کرم‌رضا تاجمهر، مژگان جمشیدی، آرزو چربدست، ابوالفضل حسینی، محمد درویش، مژده دقیقی، علیرضا زرگر، فرزان سجودی، پروین سلاجقه سودابه سلگی، هوشنگ ضیایی، عنایت سمیعی، علیرضا سیف‌الدینی، لیلا صادقی، مهدی غبرایی، اسماعیل کهرم، سیاوش گلشیری و عبدالحسین وهاب‌زاده

روز گذشته (یکشنبه ۱۹ دی) حافظ موسوی، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران و از دوستان بکتاش آبتین در مراسم خاکسپاری او بیانیه کانون را خواند:

«کانون نویسندگان ایران چنان که پیش از این بارها اعلام کرده است، حاکمیت جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی و امنیتی آن را عامل و مسئول فاجعه‌ مرگ و بلکه قتل تبهکارانه‌ بکتاش آبتین می‌داند و صدای دادخواهی خود را به گوش جهانیان می‌رساند و از همه آزادی‌خواهان، نهادهای مستقل هم‌سو و مدافعان حقوق بشر می‌خواهد که چشم بر این جنایت نبندند و فریاد اعتراض خود را رساتر کنند.»

انجمن قلم و کانون نویسندگان ایران در تبعید اعلام کردند:

«در اعتراض به این قتل خاموش حکومتی و در همبستگی با دیگر اعضای دربند کانون نویسندگان ایران و سایر زندانیان سیاسی همه مردم آزاده را به خروش علیه این بیداد در یک تجمع اعتراضی فرا می‌خوانیم. صدای بکتاش آبتین و سایر آزادگان در بند باشیم.»

این تجمع اعتراضی، یکشنبه ۱۶ ژانویه ۲۰۲۲ ، ساعت ۲ بعد از ظهر، روبروی آرت گالری ونکوور  ونکوور (سمت خیابان جورجیا) برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی