جایزه بوکر عربی برنده چهاردهمین دوره خود را اعلام کرد: دفاتر الوراق نوشته جلال برجس

هیئت داوران جایزه جهانی بوکر عربی رمان «دفاتر الوراق» نوشته جلال برجس را به عنوان برنده چهاردهمین دوره این جایزه در سال ۲۰۲۱ معرفی کرد.

شوقی بزیع، رئیس هیات داوران این دوره از جایزه، اعلام کرد که جلال برجس برنده جایزه نقدی ۵۰ هزار دلاری به اضافه پرداخت هزینه ترجمه رمان او به انگلیسی شده است.

داستان «دفاتر الوراق» درباره یک فرد دچار دوگانگی شخصیت است که از یک سو کتابخوانی حرفه‌ای و از سوی دیگر یک قاتل جنایتکار است.

بزیع، رئیس هیأت داوران درباره این اثر گفت:

«مهم‌ترین ویژگی این اثر در کنار زبان متعالی و توانایی نویسنده در ایجاد تعلیق ایت است که نویسنده نقاب‌های مختلفی را که یک فاجعه را می‌پوشاند کنار می‌زند و بی‌پناهی و فقر و بی‌‌معنایی و هویت‌باختگی انسان‌ها در جهان ما که در جهان اثر با کابوس پهلو می‌زند را آشکار می‌کند و با این‌حال به خطابه‌ای درباره بدبختی و تردید تبدیل نمی‌شود.»

جلال برجس (زاده ۱۹۷۰) شاعر و رمان نویس اردنی و مهندس هوافضاست که سال‌ها درنشریات ادبی اردن فعالیت کرده و هم اکنون یک کارگاه داستان‌نویسی در اردن را اداره می‌کند.

چند داستان او پیش از این نیز برنده جوایز محلی شده است.

رمان «دفاتر الوراق» به عنوان بهترین رمان منتشر شده میان ۱ ژوئیه ۲۰۱۹ تا ۳۱ اوت ۲۰۲۰ و از میان لیست کوتاه نامزدهای نهایی انتخاب شده است. پنج نامزد دیگر این لیست نیز هرکدام ۱۰ هزار دلار جایزه دریافت می‌کنند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی