به کارگردانی نیلوفر بیضایی و اجرای گروه تئاتر دریچه: «گروفلو» – برای کودکان

«گروفلو»، نخستین تجربه ما در تولید کتاب صوتی برای کودکان، تقدیم به شما. هشت هنرمند در تولید این اثر مشارکت داشته‌اند:

توضیحات نیلوفر بیضایی درباره پروژه کتاب کودک در «بانگ»

ایام کرونا برای ما اهالی هنر و بخصوص تئاتر که اجرای حرفه‌مان به ارتباط مستقیم افراد گروه با یکدیگر و با مخاطب وابسته است، دوران بسیار سختی است چرا که این ارتباط مستقیم و رو در رو فعلا ممکن نیست.
به پیشنهاد نشریه ادبی «بانگ» قرار شد تا چند داستان صوتی ضبط کنیم و در اختیار مخاطب قرار دهیم. در گفت‌وگویی که با همکارانم در گروه تئاتر دریچه داشتم، به این نتیجه رسیدیم که خوب است برای این کار به ادبیات کودکان روی بیاوریم چرا که کار در این زمینه هم چالشی جدید پیش روی ماست و هم با توجه به محدودیت‌های این دوران و لطمه‌های روحی ناشی از قطع ارتباطات گسترده‌ی اجتماعی به کودکان که به این روابط و امکان دسترسی به امکانات آموزشی نیاز دارند، قدمی برای کاهش این لطمه‌ها برداریم.
برای مرحله‌ی اول پنج داستان کودکان را انتخاب کردیم که بخشی از آنها در ایران به فارسی ترجمه و بخشا اجرا شده‌اند اما به گمان ما ترجمه‌ها و اجراها از کاستی‌های زیادی رنج می‌برند. پنج داستان از جولیا دونالدسون را برگزیدیم که علاوه بر محتوای آموزشی و ادبی غنی، به دلیل برخورداری از نثر آهنگین و استفاده‌ی به جا از عنصر تکرار و قافیه در نثر، در حافظه به سرعت ضبط می‌شوند.
تا این لحظه توانسته‌ایم دو داستان «گروفلو» و «بچه گروفلو» را ضبط کنیم. افراد زیادی در قسمت‌های مختلف برای تحقق این پروژه وقت و نیروی انسانی و توانایی‌های هنری و ادبی خود را صرف این کار کرده‌اند. اما ما برای تداوم این پروژه و ادامه‌ی ضبط داستان‌ها از آغاز از هیچ پشتوانه‌ی مالی برخوردار نبوده‌ایم. این دو کار هدیه‌ی نوروزی ما برای کودکان چه در ایران و چه در خارج از ایران است.
از تمام کسانی که تمایل دارند این پروژه ادامه پیدا کند و ما بتوانیم بقیه‌ی داستان‌ها را نیز ضبط کنیم، خواهش می‌کنیم آمادگی خود را برای پیش‌خرید این مجموعه به مبلغ ۱۵ یورو به این آدرس ایمیل اعلام کنند:
daritsche_theater@gmx. de
ضبط کامل سه داستان دیگر این مجموعه در طول یک ماه در اختیار کسانی قرار داده خواهد شد که حاضر به پرداخت مبلغ پیش‌خرید باشند. در صورت محقق شدن امکان اجرای کامل این پروژه قصد داریم در مرحله‌ی بعدی داستان‌های ایرانی کودکان را نیز به صورت یک مجموعه منتشر کنیم.
ما تنها در صورت اعلام آمادگی حداقل صد نفر ما می‌توانیم این پروژه را ادامه دهیم. در غیر این صورت این دو کار را به عنوان هدیه از ما بپذیرید تا فرصتی دیگر.
نیلوفر بیضایی
مارچ ۲۰۲۱

درباره «گروفلو» نوشته جولیا دونالدسون

یک موش کوچولو و زیرک در جنگل با روباه، جغد و مار رو‌به‌رو می‌شود و برای نجات جان خود و ترساندن آن‌ها ادعا می‌کند با موجودی به نام «گروفلو» قرار ملاقات دارد. هر بار که او از ظاهر ترسناک و غذاهای مورد علاقه گروفلو صحبت می‌کند، یکی فرار می‌کند. اما سرانجام حضور گروفلو که در حقیقت یک موجود خیالی است، واقعیت پیدا می‌کند و این‌بار اوست که با موش روبرو می‌شود. موش کوچولو چه می‌تواند بکند؟

عوامل تولید «گروفلو»

نویسنده: جولیا دونالدسون
مترجم: آزاده طاهایی
تنظیم متن: سیمین متین
هدایت، تنظیم و ضبط اجرا: نیلوفر بیضایی
گویندگان:
راوی: نیلوفر بیضایی
موش: هرمین عشقی
گروفلو: مرتضی مجتهدی
روباه: ستاره سهیلی
جغد: فرشته ساداتی
مار: آزاده بهرامی
کلیه‌ی حقوق برای گروه تئاتر دریچه محفوظ است.

کتاب‌ بعدی برای کودکان شما

دومین تجربه ما «بچه گروفلو» از جولیا دونالدسون است که آن را در نوبت بعدی تقدیم خوانندگان می‌کنیم.

پیش‌خرید مجموعه کتاب کودک – تئاتر دریچه

daritsche_theater@gmx. de

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی