اختتامیه فستیوال موسیقی کوچه تحت فشار نهادهای سرکوبگر لغو شد

به گزارش رادیو زمانه بعد از چهار سال وقفه فستیوال کوچه در بوشهر در زمینه موسیقی نواحی برگزار شد اما شادی و پایکوبی و رقص مردم را تاب نیاوردند و فشارها تا بدان حد افزایش یافت که اختتامیه فستیوال لغو شد.

بر اساس این گزارش اگر فستیوال موسیقی کوچه طبق برنامه پیش می‌رفت، اختتامیه آن سه‌شنبه ۲۷ فوریه/ ۸ اسفند در بوشهر برگزار می‌شد. اما برگزاری مراسم اختتامیه به دلیل «فشارها از سوی برخی نهادها» متوقف شد. نام این نهادها اعلام نشده است.  

سومین دوره فستیوال موسیقی کوچه به عنوان یک جشنواره مردمی که به حاکمیت هم وابستگی ندارد بعد از چهار سال وقفه، چهارشنبه ۲ اسفند آغاز شد. برخی ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده از جشن و پایکوبی مردم در حاشیه برگزاری این جشنواره مردمی نشان دارد.

زمانه می‌نویسد: مسئولان برگزاری این جشنواره ظهر سه‌شنبه متوجه شدند که برگزاری اختتامیه «به دلایلی» میسر نیست. ابتدا مراسم اختتامیه را به سالن دیگری منتقل کردند با این هدف که بتوانند بر اجرای مراسم نظارت بیشتری داشته باشند، اما از قرار معلوم این تدبیر هم کارساز نبود و اختتامیه را لغو کردند. احسان عبدی‌پور (کارگردان و فیلمنانه‌نویس) و ادریس عبدی‌پور ( تهیه‌کننده و مدیر تولید سینما) از برگزارکنندگان این فستیوال‌اند.

در شب افتتاحیه ترانه‌های کار روی دریا با اجرای ناخدا عبدالرسول غریبی اجرا شد، همچنین «شب موسیقی افغانستان» با هنرمندی کبیر معصومی در دو نوبت به اجرا درآمد. دومین شب فستیوال به موسیقی بلوچستان با هنرمندی حسین اصیلی اختصاص داشت و سرانجام در آخرین شب هم «شب موسیقی بوشهر» با هنرمندی امین فیروز‌پور اجرا شد.

قرار بود در اختتامیه این فستیوال اجرای محسن شریفیان و لئو رُخاس، نوازنده اکوادوری پن‌فلوت اجرای مشترکی داشته باشند که این فرصت از آن‌ها دریغ شد.  

تورهای بوشهرگردی، نخلستان‌گردی و بازدید از کارگاه صنایع دستی، بازدید از نیایشگاه و کلوت‌های مند و گردش در بافت تاریخی شهر و همچنین داستان‌خوانی از برنامه‌های جانبی این فستیوال بود.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی