انجمن قلم آمریکا بازداشت دوباره توماج صالحی را محکوم کرد

انجمن قلم آمریکا بازداشت دوباره توماج صالحی، خواننده معترض در ایران، و حکم اخیر صادر شده علیه او را محکوم و اعلام کرد که این اقدام «بخشی از سرکوب گسترده‌تر و نگران‌کننده حق اساسی آزادی بیان در ایران است.»

در بیانیه انجمن قلم آمریکا که پنج‌شنبه، ۱۴ دی‌ منتشر شد آمده است:

«ما محکومیت توماج صالحی را به شدت محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی فوری او و رفع تمامی اتهامات علیه او هستیم. مقامات ایرانی بارها و بارها ترس شدید خود از هنرمندان، موسیقیدانان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران، فیلمسازان و دیگرانی که جرأت می‌کنند عقاید مخالف با سیاست‌های رژیم کنونی را بیان کنند، نشان داده است. این بزدلی باید متوقف شود. ایران به آزادی هنری و جامعه هنری خود برای الهام بخشیدن به شهروندان برای ایجاد آینده‌ای بهتر و عادلانه‌تر برای همه نیاز دارد. بازداشت مجدد صالحی و محکومیت شدید او بخشی از یک تلاش حساب شده برای سرکوب صداهای مخالف است که نشان‌دهنده سرکوب گسترده‌تر و نگران‌کننده حق اساسی آزادی بیان است.»

توماج صالحی، رپ‌خوان زندانی، ۲۷ آبان امسال‌ «پس از تحمل ۲۵۲ روز زندان انفرادی، و مجموعاً یک سال و ۲۱ روز حبس» به قید وثیقه آزاد شد اما تنها ۱۲ روز بعد و پس از انتشار ویدئویی که در آن شکنجه‌ شدنش در زندان را شرح می‌داد، با «ضرب‌وشتم» بازداشت شد. امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی دوشنبه ۱۱ دی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) از محکومیت موکلش به «یک سال حبس و دو سال ابطال گذرنامه و شرکت در دوره مدیریت رفتار و مهارت دانش» خبر داد.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی