نوبل صلح برای نرگس محمدی

کمیته نوبل صلح در نروژ جمعه ۶ اکتبر/ ۱۴ مهر اعلام کرد که جایزه صلح نوبل را به دلیل نبرد نرگس محمدی با سرکوب زنان در ایران و «مبارزه‌اش برای ارتقای حقوق بشر و آزادی برای همگان» به این فعال حقوق بشر زندانی اهدا می‌کند.

پس از شیرین عبادی، نرگس محمدی دومین زن ایرانی است که این جایزه به او تعلق می‌یابد.

خبر این جایزه در حالی منتشر می‌شود که محمدی به‌ دلیل فعالیت‌های مدنی خود از جمله انتقاد از سرکوب اعتراضات مردم، حمایت از زندانیان سیاسی، مخالفت با مجازات اعدام و دفاع از حقوق شهروندان در دو دهه اخیر بارها روانه زندان شده و هم‌اکنون نیز در زندان است.

نرگس محمدی نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر است.

او از جمله ۱۵ فعال سیاسی و مدنی بود که در بهمن ۱۳۹۶ با تأکید بر «اصلاح‌ناپذیری» نظام جمهوری اسلامی ایران خواستار برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل متحد برای «گذار مسالمت‌آمیز» از حکومت فعلی «به یک دموکراسی سکولار پارلمانی» شد.

انجمن قلم آمریکا در اوت/ مرداد سال جاری در بیانیه‌ای حکم جدید مقامات قضائیه جمهوری اسلامی برای افزایش ناعادلانه حکم زندان نرگس محمدی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این مدافع حقوق بشر شده بود.

محمدی در سال ۲۰۰۹ برنده جایزه بین‌المللی بنیاد الکساندر لانگر شده بود. بی‌بی‌سی در سال ۲۰۲۲ او را یکی از ۱۰۰ زن الهام‌بخش و اثرگذار در جهان معرفی کرد.

او هم‌اکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی